Běžec Oscar Pistorius přichází o své sponzory

Americká společnosti Nike pozastavila smlouvu s hendikepovaným běžcem Oscarem Pistoriem. Jihoafrický sportovec je obžalovaný z vraždy své přítelkyně a je stále ve vazbě. Kvůli tomu Pistorius přichází i o další lukrativní smlouvy, které uzavřel se známými firmami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oscar Pistorius před soudem | Zdroj: Reuters

Detaily kontraktu společnost Nike ani známý sportovec nekomentovali. Odborníci ale odhadují, že kontrakt přesáhl několik milionů dolarů. Televize BBC řekla, že firma Nike chtěla smlouvu prodloužit a jako hodnotu uvedla dva miliony dolarů. Není ale známé, na jak dlouho by kontrakt uzavřela.

Jenže kvůli nedávné tragédii, kdy zastřelil svojí přítelkyni, všechny aktivity s Pistoriem pozastavila. Nejdříve stáhla reklamu, na které byl slogan „I am the bullet in the chamber", což se dá doslova přeložit jako „jsem střela v komoře". A teď se sportovcem prozatím zmrazila sponzorské smlouvy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech Oscara Pistoria se sponzory kvůli policejnímu vyšetřování mluvil redaktor Jan Beneš

Společnost ve svém oficiálním vyjádření napsala, že Oscar Pistorius by měl mít řádný soud, který bude pečlivě sledovat. Není proto jasné, jestli je rozhodnutí Nike konečné. Teď v každém případě Pistorius ztrácí jednoho sponzora za druhým. A všichni zřejmě čekají, jak dopadne soud.

Ztráta by to byla i pro firmy. Kontrakt mezitím přerušil například známý výrobce brýlí Oakley. Pistorius se už dříve stal tváří módního domu Thierry Magle. I tato firma ale stáhla veškeré kampaně spojené s Pistoriem, který se stal třeba hlavním symbolem její vůně vyrobené v roce 2011.

Desítky milionů

Agentury proto mluví o ztrátách ve výši až několik desítek milionů dolarů. Náklady společností na reklamy totiž nejsou vůbec malé. V případě Nike se podle odhadů BCC mohou v jednotlivých případech pohybovat až ve stovkách milionů po dobu několika let.

Skandály sportovců nejsou v posledních měsících a letech žádnou neznámou pro věhlasné firmy. Vedle Oscara Pistora se o aféru světových rozměrů postaral legendární silniční cyklista Lance Armstrong. A opět u toho byla společnost Nike. Poté, co se sedminásobný vítěz Tour de France přiznal k dopingu, s ním firma rozvázala smlouvu na několik milionů dolarů.

Přišel tedy nejenom o získané tituly, ale také nemalé částky z reklamy. Krátce po té zrušila s cyklistou kontrakty také společnosti Oakley. Ale u Nike ještě zůstaneme. Před několika lety se firma musela vypořádat se skandálem další legendy - Tigera Woodse. Slavný golfista ale kvůli svým manželským nevěrám o sponzoring s Nike nepřišel.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme