Brusel předpovídá další růst evropské ekonomiky

Evropa se nemusí bát hospodářského poklesu: ekonomika má dál růst. Předpovídá to Evropská komise. Podle ní se evropský hrubý domácí produkt příští rok zvýší o 1,7 procenta. Česku se má dařit ještě o něco lépe.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská komise

Evropská komise | Foto: Pavel Novák

Současná dluhová krize podle Komise hospodářský růst neohrozí. Ekonomika má dokonce stoupat rychleji, než se dosud čekalo. Jednotlivým zemím se ale má dařit dost rozdílně.

Problémoví Řekové a Portugalci se tak musí pro příští rok smířit s recesí. Česku Brusel předpovídá růst skoro o 2 a půl procenta, v roce 2012 pak o více než 3 procenta.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Odpoledním Radiožurnálu o nové prognóze Evropské komise mluvil redaktor zahraniční redakce Ondřej Houska

Celkový deficit v Evropské unii má letos činit 6,8 procenta, v příštím roce 5,1 procenta.

V Česku i v celé Unii má o něco klesnout nezaměstnanost. Teď je v Evropě bez práce skoro každý desátý občan, v roce 2012 to má být 9 procent lidí. V Česku by nezaměstnanost měla podle evropské metodiky měření klesnout pod 7 procent.

Prognóza Evropské komise je výrazně lepší, než se očekávalo. Důvody jsou celkem jednoduché: více se daří i celému světu, s nímž Evropská unie obchoduje. A z tohoto vzájemného obchodu budeme prosperovat i my.

Podle komisaře pro hospodářské a měnové záležitosti Olliho Rehna je to dobrá zpráva pro všechny: „Jsou to dobré zprávy, protože je z nich jasné, že hospodářské oživení v Evropě je pevné. To přinese i snížení nezaměstnanosti.“

Problémy Irska se v prognóze neprojevily

Do prognózy se evidentně nepromítá záchrana Řecka nebo Irska kvůli jejich státním dluhům respektive problémům v bankovním sektoru. Podle analytika ČSOB Petra Dufka je to dané především časem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prognózu EK okomentoval na Rádiu Česko Petr Dufek, analytik ČSOB

„Obvykle ta prognóza vzniká několik týdnů, ne-li měsíců, takže ty poslední události, které jsme zaznamenali na finančních trzích a zvláště v Irsku, se v prognóze technicky vůbec projevit nemohly,“ řekl Dufek ve Světě o druhé Rádia Česko s tím, že i takováto prognóza má ale smysl.

„Já myslím, že prognóza má vždycky smysl, protože ta doba, která je třeba k přípravě celého toho dokumentu, je dlouhá, a pokaždé by se mohlo stát, že se stane něco důležitého. Berme některé údaje s rezervou, zvlášť pokud jde o Irsko, Řecko, popřípadě Portugalsko, nicméně celkově je ta prognóza vyvážená, zajímavá,“ uvedl Dufek.

Ondřej Černý, Ondřej Houska, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme