Centrální banka odmítla navýšit podíl Číňanů v J&T Finance Group. Pochybuje o původu jejich peněz

Česká národní banka zamítla navýšení podílu čínské CEFC ve slovenské investiční skupině J&T Finance Group, která sídlí v Praze. Má pochybnosti o původu čínských peněz. Investiční skupina CEFC chce získat nejméně padesátiprocentní část v J&T Finance Group. Slovenskou skupinu by tak ovládla spolu s jejími zakladateli Jozefem Tkáčem a Ivanem Jakabovičem. Číňané se proti rozhodnutí centrální banky už odvolali.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo čínské společnosti CEFC | Foto: Aizhu Chen | Zdroj: Reuters

„Byly zamítnuty žádosti 10 subjektů z čínské skupiny CEFC o udělení předchozího souhlasu k nabytí KÚ (kontrolní účasti, pozn. red.) na J&T BANCE, a. s., J&T INVESTIČNÍ SPOLEČNOSTI, a. s., ATLANTIK finanční trhy, a. s., které dosáhnou nebo překročí 50 %,“ informovala podle serveru Echo24 Česká národní banka, která dohlíží na stabilitu českého finančního trhu.

O společnost CME, která vlastní TV Nova, mají zájem už jen Penta a CEFC. PPF se stáhla

Číst článek

„Důvodem zamítnutí žádosti bylo nedostatečné prokázání původu a nezávadnosti podstatné části finanční zdrojů žadatelů (cca 728 milionů eur, když celková hodnota investice do J&T Finance Group činí 980,6 mil. eur) a s tím souvisejících důvodných obav,“ píše dále.

Čínská investiční skupina už se proti verdiktu centrální banky odvolala. „Řízení stále běží. Samotná ČNB označuje komunikaci s CEFC za 'zcela bezproblémovou a příkladnou'. ČNB jsme k 31. prosinci 2017 doložili všechny jimi vyžádané informace a jsem přesvědčen, že souhlas získáme podobně jako u ECB (Evropská centrální banka), Národní banky Slovenska, Chorvatské národní banky, Národní banky Ruska a Národní banky Barbadosu,“ uvedl pro server šéf evropského zastoupení CEFC Jaroslav Tvrdík.

CEFC původně ve finanční skupině J&T Finance Group držela podíl 9,9 procenta. Loni v březnu se obě strany dohodly, že získá polovinu. Celkem měla zaplatit za poloviční podíl v J&T Finance Group 980 milionů eur, tedy v přepočtu 26,3 miliardy korun.

CEFC a J&T Finance Group

Obě společnosti mají zájem společně v zemích střední a východní Evropy poskytovat retailové bankovnictví, a to prostřednictvím zastoupení nejméně ve dvou významných bankách. Moderní bankovní a finanční služby by v budoucnu rády rozšířily i do Číny.

China Energy Company Limited působí především ve financích, energetice a průmyslu. Založena byla počátkem 80. let a nyní je největší soukromou společností v Šanghaji a šestou největší privátní firmou v Číně.

Společnost v Česku nedávno získala například 60 procent ve fotbalové Slavii, majoritu ve výrobci nápojů Lobkowicz Group, podíl v letecké společnosti Travel Service, investovala i v mediálních skupinách Médea Group a Empresa Media patřící Jaromíru Soukupovi, s nimiž už ale spolupráci ukončila. CEFC má také společně s Pentou zájem o koupi televize Nova.

J&T Finance Group vznikla v roce 1995. Do skupiny patří vedle J&T Banky řada dalších firem, které jsou zaměřené například na investice a správu aktiv a působí v různých zemích.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme