Česko má ve světě 22 miliard korun. Skoro třetinu dluží Kuba
Česko má ve světě pohledávky za 22 miliard korun, jen malou část z této sumy se mu ale podaří dostat zpátky. Největším hříšníkem je Kuba, která dluží 6,5 miliardy. Pravidelně v souladu s uzavřenými dohodami naopak splácejí například Albánie, Irák nebo Rusko. V lednu vyrovnala své závazky Barma. Přehled českých pohledávek v zahraničí dnes probrala vláda.
Kuba o svém dluhu nechce mluvit, přitom představuje skoro třetinu všech pohledávek, které Česko v zahraničí má.
„Najali jsme dokonce dvě firmy, které tam měly vyjednávat. Nepodařilo se jim ale nic dojednat. Já jsem jednal s viceguvernérkou Banco Exterior de Cuba. Oni mají základní postoj v tom, že říkají, my jsme zchudli díky vám, protože vy jste zrušili RVHP, tak nám ty dluhy odpusťte. S nimi se jedná těžko,“ konstatuje náměstek ministra financí Tomáš Zídek.
Druhým největším dlužníkem je Libye, kam socialistické Československo dodávalo vojenský materiál. Výše dluhu proto podléhá utajení, jedná se ale o několik miliard korun.
„Tam je situace nepřehledná. Původní Kaddáfího režim nám nabízel pětiprocentní plnění s tím, že zbytek bychom jim měli odpustit. Vzhledem k utajení jsme nejednali o sumách ale o procentech. To pro nás bylo naprosto nepřípustné, takže uvidíme, jak se vyvine situace teď,“ vysvětlil Zídek.
Špatná rozhodnutí předchozích vlád situaci ještě komplikují
Podle něj Česko o spoustu peněz přijde kvůli špatným rozhodnutím předchozích vlád, které pohledávky za nevýhodných podmínek postoupily nejrůznějším firmám, které ale žádné peníze nevymohly. Stát to teď řeší s právníky. Platí to i v případě zemí bývalé Jugoslávie, které Česku dluží dvě miliardy 300 milionů korun.
„Jugoslávie je strašně komplikovaná. V letech 2004, 2005 tehdejší vláda z části prodala jugoslávský dluh soukromé švýcarské firmě za poměrně nevýhodných podmínek. Většina bývalých států Jugoslávie jeví velkou ochotu vyrovnat jejich dluh. My jsme ale brzděni tím, že dluh není celý náš a že je tam soudní spor se švýcarskými firmami na základě smlouvy z doby před šesti lety,“ vysvětlil náměstek ministra financí.
Víc než dvě miliardy korun nesplácí ani Súdán. Dluh sice uznává, ale odmítá se jím zabývat do rozhodnutí mezinárodních společenství o způsobu a formě oddlužení země. Pohledávky Česka v zahraničí se ročně snižují jen velmi málo. V roce 2009 získalo Česko půl miliardy korun, loni přes 200 milionů.
„To, co zbývá, už je tak problematické, že je velmi těžké v tom najít nějaké řešení. Typickým problémem je pohledávka s Čínou. To je pohledávka státu s privátními firmami, které už jsou dávno zrušeny a čínská vláda říká, firmy už neexistují, my za ně nejsme zodpovědní, nashledanou. Stále věřím v nějaké řešení s Kubou, ale uvidíme. Každopádně z toho ročně chceme několik set milionů vydobýt,“ říká Tomáš Zídek, náměstek ministra financí.