ČEZ ohlásil další zdražení elektřiny od Nového roku

Ceny elektřiny pro domácnosti příští rok vzrostou. Energetická společnost ČEZ, která má trhu zhruba 45 procentní podíl a vyrábí téměř tři čtvrtiny elektřiny, dnes oznámila, že ceny silové elektřiny od ledna vzrostou o 14,4 procenta. Odborníci odhadují, že by to mohlo pro domácnosti znamenat zdražení elektřiny až o deset procent.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dráty elektrického vedení | Foto: Marián Vojtek

Jak přesně budou ceny pro domácnosti vypadat, zatím ČEZ nedokáže říci. Silová elektřina se nabízí na volném trhu, vychází z cen na energetické burze a tvoří přibližně polovinu ceny pro koncové zákazníky.

"Dá se předpokládat, že druhá polovina ceny, která představuje regulované poplatky, které stanovuje regulátor a daně, tak že se příliš meziročně nezmění. To znamená, že cenový nárůst pro domácnosti bude ještě výrazně nižší, než je oněch 14,4 procenta," vysvětlil Alan Svoboda, ředitel divize obchodu ČEZ.

Energetický regulační úřad zveřejní výši regulovaných poplatků, tedy další část ceny pro koncové zákazníky, během listopadu. Odborníci předpokládají, že po jeho zásahu a také s novou ekologickou daní by ceny elektřiny pro domácnosti mohly příští rok vzrůst o devět až deset procent. I tak by elektřina v České republice stále patřila k nejlevnějším v Evropě, alespoň podle měření Evropského statistického úřadu.

Jitka Hanžlová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme