Kalousek zdůraznil, že teprve když stát plně ovládne ČEZ, bude moct společnost sledovat i jiné cíle než maximalizaci zisku. S ohledem na zajištění energetické bezpečnosti by krok považoval za správný.
Například podle propočtu společnosti Centropol by rodina, která žije v domě a topí elektřinou, mohla mít platby oproti současnosti vyšší až o 100 000 korun za rok.
Lidé by podle hlavního analytika nezávislé poradenské firmy EGÚ Brno Michala Macenauera neměli věřit nereálným číslům rychlé návratnosti, která slibují firmy s fotovoltaikou.
Zatímco největší energetická firma ČEZ loni lidem na střechy domů dodala přes čtyři tisíce elektráren, což je třikrát víc než v roce 2021, letos v prvním čtvrtletí je to zatím 1300 elektráren.
Rozdíly v Unii jsou velmi výrazné. Největší objem jaderné elektřiny v rámci svého energetického mixu vytváří Francie. Na opačném konci pomyslného žebříčku je Nizozemsko.
Jakkoli energetické firmy tvrdí, že dodávají elektřinu za významně nižší cenu, odpovídají uvedené tarify tzv. cenovému stropu, který stanovila vláda na dodávku energií domácnostem od ledna 2023.
Státy Evropské unie schválily zpoplatnění emisí z vytápění budov a silniční dopravy, zrušení bezplatných emisních povolenek a zavedení uhlíkového cla. Co tyto klimatické normy přinesou?
Databáze Eurostatu skutečně říká, že pokud jde o domácnosti, patří Česko mezi pět evropských zemí, které ve druhém pololetí minulého roku platily nejvíc.
Reaktor má výkon 1,6 gigawattu a je první jadernou elektrárnou ve Finsku za více než čtyři desetiletí a v Evropě první za 16 let. Původně měla být elektrárna spuštěna v roce 2009.
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) tento týden uvedl, že výběr peněz bude nižší, než se čekalo, současně by ale podle něj měly být nižší výdaje na kompenzace vysokých cen energií.
„Zaspali jsme v energetice v mnoha dalších tématech, komunitní energetika je jenom jedna z podmnožin institutů, které jsme měli právně upravit a zahrnout do české legislativy,“ říká Jan Fousek
„Jsme opravdu velmi vpředu, pokud jde o instalace domácích baterií u domácích fotovoltaik. Myslím si, že jsme jednička v Evropě,“ tvrdí výkonný ředitel Asociace pro akumulaci energie Jan Fousek.
Pokles spotřeby plynu je podle dat úřadu patrný zatím v každém kalendářním měsíci. Nejvýraznější rozdíl byl v lednu, kdy Češi omezili využití plynu oproti loňskému začátku roku téměř o pětinu.
„Ukrajinská energetická soustava již téměř dva měsíce funguje bez omezení pro spotřebitele a s přebytkem výkonu,“ uvedl ukrajinský ministr energetiky Herman Haluščenko.
Spotřeba tepla v Česku loni klesla meziročně o 12 procent, což je nejvíce za 6 let. Klesla i spotřeba elektřiny, která se meziročně snížila o 4 procenta a u plynu o 8 procent.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová po jednání uvedla, že spolu s polským premiérem Mateuszem Morawieckim zahájila iniciativu pro návrat ukrajinských dětí unesených do Ruska.
„Všechny velké tepelné i vodní elektrárny byly poškozeny,“ popsal šéf společnosti Ukrenergo. A nejde jen o velká zařízení. Ruské útoky poškodily více než 50 procent celé energetické infrastruktury.
Na stránkách Energetického regulačního úřadu je registr zprostředkovatelů. „V současnosti jich je tam asi 640 a neustále přibývají,“ vysvětlil Petr Šmelhaus ze spotřebitelské organizace dTest.
Teplotu v místnosti si na přelomu února a března snižovala v průměru každá druhá domácnost. Polevování v šetření nepozorují ani dodavatelé energií. Ukazují to nová data z projektu Život k nezaplacení.
V meziročním srovnání ekonomika Evropské unie ve čtvrtém čtvrtletí vzrostla o 1,7 procenta, zatímco růst v eurozóně byl nepatrně silnější a dosáhl 1,8 procenta.
Podle ČEPS by už v roce 2030 výroba elektřiny spolu s běžným importem nestačila na pokrytí spotřeby Česka po dobu 105 hodin za rok. Tento „nedostatek“ jen přitom přípustný jen po dobu 15 hodin.
I v posledních dnech město na východě Ukrajiny zasáhlo několik raketových útoků, často byly vyhlašovány letecké poplachy a následně se ozvalo několik výbuchů.
Pražská energetika také zaznamenala několik pokusů o phishing, kdy klienti dostávali falešné zprávy. V nich se podvodníci snažili vylákat z adresátů jejich přístupové bankovní údaje.
Energetická skupina Sev.en Pavla Tykače bude více obchodovat s energiemi v zahraničí. Plán vlády zestátnit výrobní části ČEZ pozoruje s „pozdviženým obočím“.
Host podcastu Peníze a vliv odpovídal na otázky, které se týkají zlevňování energií. Jestli energetická krize z loňského roku skončila podle něj není stále jasné.