Ekonomické informace 17. prosince

Vláda dnes rozhodne bitvu o stovky miliard korun za privatizaci energetiky, plynárenství a petrochemie. Jedná se o největší privatizační balík posledního desetiletí. Nabídky strategických investorů posoudila včera meziresortní komise, složená ze zástupců ministerstev a FNM. Podle oficiálně nepotvrzených informací v tendru na elektroenergetiku možná doporučí vládě nevyhlásit vítěze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Temelín

Vláda dnes rozhodne bitvu o stovky miliard korun za privatizaci energetiky, plynárenství a petrochemie. Jedná se o největší privatizační balík posledního desetiletí. Podle mluvčí ministerstva průmyslu Anny Stárkové se kabinet bude řídit snahou stabilizovat tato odvětví a zajistit jim konkurenceschopnost v Evropě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Anna Stárková o privatizaci

Nabídky strategických investorů posoudila včera meziresortní komise, složená ze zástupců ministerstev a FNM. Podle oficiálně nepotvrzených informací v tendru na elektroenergetiku možná doporučí vládě nevyhlásit vítěze. Ani jedna společnost totiž údajně nesplnila požadovaná kritéria. Jako vítěze na odkup státního podílu v Transgasu komise podle zdroje blízkého privatizaci zřejmě doporučila německou RWE Gas, která jediná měla splnit podmínky soutěže a dává asi 133 miliard korun. Ve hře o Unipetrol zůstali tři uchazeči, nejvíce měl nabídnout britský Rotch Energy, nově podporovaný konsorciem IOC. Potvrzuje to mediální zástupce společnosti Miloš Růžička.

Přehrát

00:00 / 00:00

Miloš Růžička o ceně

Celkově by stát měl utržit zhruba 420 miliard korun. Tato suma je důvodem pokračujících vyjednávání mezi vládou a Českou národní bankou. Ta má totiž podle viceguvernéra Luďka Niedermayera obavy, že očekávané příjmy z privatizace povedou k dalšímu posilování koruny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Niedermayer o obavách z posilování koruny

Severomoravská energetika zavedla u problémových zákazníků z řad podniků předplácení elektřiny. Její celkové pohledávky po lhůtě splatnosti jsou 958 miliónů korun. Opatření má umožnit největšímu domácímu distributorovi elektřiny předcházet vzniku pohledávek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ivo Čelechovský: SME zavádí předplácení elektřiny

Kontrakt na dodávku 4500 tun drátu měsíčně pro německý trh zvýší export a.s. Nová huť o 15 až 20 procent. Největší tuzemský výrobce oceli loni vyvezl zboží za téměř 11 miliard korun, takže měsíčně firma exportuje hutní produkty v hodnotě 900 miliónů Kč.

Evropský výrobce letadel Airbus bude kvůli poklesu poptávky propouštět. Podrobnosti přidává bruselský zpravodaj Českého rozhlasu Milan Fridrich.

Přehrát

00:00 / 00:00

Milan Fridrich o propuštění v Airbusu

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme