Ekonomické informace 18. 11. 2005

Evropská komise se domnívá, že česká ekonomika v příštích letech poroste stále pomaleji, zatímco slovenská bude neustále zrychlovat. Během roku 2007 by měl začít fungovat registr dlužníků státu. Úřady si v něm budou moci ověřovat, zda lidé, s nimiž jednají, státu něco nedluží.Průměrná cena benzínu u nás konečně klesla pod hranici 30 korun za litr.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

čerpací stanice Slovnaft | Foto: MOL

Česká ekonomika v příštích letech poroste stále pomaleji, zatímco slovenská bude neustále zrychlovat. Ve svém posledním ekonomickém výhledu to uvedla Evropská komise. Podle její nejnovější prognózy by se tempo růstu našeho hopodářství mělo během dvou let snížit až na 4,3 procenta. I to by však byl dobrý výsledek, říká analytik ČSOB Petr Dufek a dodává, že se Slovenskem se nemůžeme srovnávat, protože slovenská ekonomika je mnohem menší a navíc u našich sousedů rozjíždějí výrobu hned dvě další automobilky.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Dufek: Slovensko

Během roku 2007 by měl začít fungovat registr dlužníků státu. Úřady si v něm budou moci ověřovat, zda lidé, s nimiž jednají, státu něco nedluží. Přípravu registru v rámci opatření na zjednodušení legislativy pro podnikatele schválila vláda. Jaké výhody by měl nový registr státu i podnikatelům přinést, upřesnil vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Jahn: Registr

Průměrná cena benzínu u nás konečně klesla pod hranici 30 korun za litr. Litr nejprodávanjšího Naturalu 95 od začátku týdne zlevnil téměř o 40 haléřů na průměrných 29 korun a 95 haléřů. O patnáct haléřů se během posledních pěti dnů snížila také cena nafty, která se teď v průměru prodává za necelých 29 korun 30.

Evropský parlament v prvním čtení schválil kontroverzní návrh chemického zákona REACH. Evropská unie podle něj bude v budoucnosti registrovat a povolovat většinu chemických látek. Smyslem zákona je do 11 let otestovat a zaregistrovat desetitisíce chemikálií vyráběných a dovážených v množství nad jednu tunu ročně a všechny látky považované za nebezpečné a zabránit tak možnému poškození lidského zdraví. Směrnice se stala terčem silných lobbystických zájmů - má totiž mimo jiné prevézt náklady na registraci a testování chemických látek na jejich výrobce. Naše podniky proto podle mluvčího ministerstva průmyslu a obchodu Iva Mravinace zřejmě novou směrnici nepřivítají, přestože je ku prospěchu věci.

Přehrát

00:00 / 00:00

I. Mravinac: Směrnice REACH

Kasy obchodníků se v září zřejmě opět plnily o něco rychleji než v předešlých měsících. Přesto se ale tempo růstu maloobchodních tržeb mírně zpomaluje. Podle ekonomky Markéty Šichtařové ze společnosti Next finance se v září tržby obchodníků zvýšily zhruba o pět až 6 procent.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Šichtařová: Maloobchod

Přesné výsledky zářijových maloobchodních tržeb dnes zveřejní Český statistický úřad.

Milan Kopp, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme