Ekonomické informace 2.11.2001

Hovoříme o rostoucím deficitu letošního státního rozpočtu a o snížení odhadu centrální banky týkajícího se inflace a hrubého domácího produktu. Dalšími body jsou povolení od Komise pro cenné papíry pro první zahraniční fondy a také privatizace druhého největšího distributora plynu v České republice - společnosti Severomoravská plynárenská.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny | Foto: Jan Rosenauer

Schodek našeho státního rozpočtu vzrostl během minulého měsíce o více než 12 miliard. Koncem října dosáhl deficit 35 a půl miliardy z korun. Podle mluvčí ministerstva financí Jany Vargové mohou za růst výdajů hlavně výplaty kompenzací klientům zkrachovalých kampeliček, zemědělských dotací za sucho a úhrady ztráty Konsolidační banky.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Vargová: Deficit státního rozpočtu

Česká národní banka snížila svůj odhad inflace a růstu Hrubého domácího produktu. Ten by měl letos vzrůst o 3,6 procenta. Inflace by na konci roku měla klesnout pod 5 procent.

Český telekomunikační úřad dnes na svých internetových stránkách vyhlásí podmínky aukce licencí pro sítě třetí generace UMTS.

Komise pro cenné papíry vydala povolení k činnosti prvním zahraničním fondům. Podle novely zákona o investičních společnostech a investičních fondech, která vstoupila v platnost k 1. lednu letošního roku, totiž nebudou moci zahraniční fondy bez povolení působit na českém trhu. Zatím mohly fondy využít ročního přechodného období. O množství žádostí více mluvčí Komise Radka Procházková.

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Procházková: Zahraniční fondy

Druhý největší distributor plynu v České republice - společnost Severomoravská plynárenská - jde do privatizace. Podle generálního ředitele Karla Mazala má o společnost zájem šest zahraničních firem.

Přehrát

00:00 / 00:00

K. Mazal: Privatizace Severomoravské plynárenské

České dráhy letos vykáží nekrytou ztrátu z osobní dopravy více než 6 miliard Kč. V nákladní dopravě dosáhnou zisku jedné miliardy.

Odbory Železáren a drátoven Bohumín uzavřely s vedením společnosti smír a souhlasí se způsobem, jakým bude firma rozprodána. Tedy s tím, že se z vybraných provozů vytvoří samostatné dceřinné společnosti, ve kterých si budou moci zájemci kupovat akcie. Železárny tak chtějí získat peníze pro soudní vyrovnání s věřiteli. Souhlas odborů vysvětluje předák Jiří Jaškovský.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Jaškovský: Odbory ŽDB

Hutní areál bývalé Poldi ocel v Kladně-Dříni stále čeká na nového majitele. Tím by se měly stát za 265 milionů korun Třinecké železárny. Proč to čekání, to vysvětluje správce konkurzní podstaty Poldi Ocel Tomáš Pelikán.

Přehrát

00:00 / 00:00

T. Pelikán: Privatizace Poldi Ocel

Polsko využilo současných ekonomických potíží, ve kterých se zmítá Brazílie a vykoupí od ní se slevou svůj dluh. Více náš Varšavský zpravodaj Pavel Novák.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Novák: Polský dluh

Zpomalení světové ekonomiky připraví o práci 24 miliony lidí. Spočítala to Světová organizace práce. Podrobnosti má náš bruselský zpravodaj Milan Fridrich.

O vzrůstajícím riziku nezaměstnanosti si budeme povídat i v ekonomickém magazínu, který začíná dnes po čtvrt na deset.

Milan Kopp, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme