Ekonomické informace 25. 9. 2002

Evropská komise stále nesouhlasí se změnou data pro výpočet produkčních kvót pro české zemědělce. Rolníci si stěžují, že komise spočítala kvóty některých produktů podle výroby z období 1995 až 1999, kdy zemědělství procházelo krizí. Výpočty by podle nich měly vzít v úvahu i roky 2000 a 2001.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

krávy na pastvině | Foto: Jan Rosenauer

Státní tajemník pro evropské záležitosti Pavel Telička se navíc obává, že úředníci komise si hrají s myšlenkou odložit jednání o klíčových otázkách zemědělství na konec vstupních rozhovorů, a tak zúžit manévrovací prostor.

Do našeho vstupu do Evropské unie se musí změnit veterinární zákon. Vláda dnes proto projedná návrh jeho novely. Podle mluvčího ministerstva zemědělství Martina Severy se změny týkají hlavně ochrany zdraví zvířat a tedy potažmo i lidí a také zdravotní nezávadnosti živočišných produktů.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Severa: Veterinární zákon

Rokycanský Favorit má nového majitele. Za vyvolávací cenu 25 a půl milionu korun ho získal nejmenovaný český podnik, vyrábějící jízdní kola. Druhého kola licitace se zúčastnil jako jediný zájemce. Proto cena nerostla a věřitelé Favoritu, kteří uplatňují pohledávky za 198 milionů korun, tak dostane zpět jen zlomek svých peněz. Správce konkursní podstaty Viktor Liška udržel ve Favoritu výrobu, aby nesnížil jeho hodnotu. Výslednou cenou ale nadšen nebyl.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Liška: Favorit

Mladoboleslavská Škoda Auta hodlá letos vyrobit a prodat na indickém trhu šest tisíc octavií. Polovinu z toho již vyrobila od začátku roku, kdy byla v Indii zahájena jejich montáž. Automobilka předpokládá v příštím roce v Indii další nárůst výroby i prodeje. Vzhledem ke specifickým požadavkům tamějšího trhu zde ale vyrábí pouze octavie limuzíny.

Evropská komise připustila, že něktewré členské země mají rozpočtové problémy. Souhlasí proto s tím, že státy eurozony nemusejí vyrovnat své rozpočty do roku 2004. Informuje bruselský zpravodaj Milan Fridrich.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Fridrich: Rozpočty zemí EU

Spolkový statistický úřad zveřejnil předběžné hospodářské výsledky Německa za září letošního roku. Podrobnosti přidává berlínský zpravodaj David Šťáhlavský.

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Šťáhlavský: Ekonomika Německa

Milan Kopp, Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme