Ekonomické informace 26. 9. 2005

Věřitelé zkrachovalé Union banky by se mohli dočkat části svých peněz. Za prvních osm měsíců Češi uzavřeli se stavebními spořitelnami o jedenáct procent více smluv než o rok dříve. Česká republika odvedla do rozpočtu Evropské unie 560 miliónů euro, z Bruselu ovšem přiteklo 800 miliónů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Union banka

Union banka | Foto: František Tichý | Zdroj: Český rozhlas

Věřitelé zkrachovalé Union banky by se v příštím roce měli dočkat další části svých peněz. Na účtech Union banky jsou teď totiž už tři miliardy korun. Ústav, který zkrachoval předloni v květnu, koncem minulého roku vrátil věřitelům prvních 20 procent z uznaných pohledávek. Nový konkurzní správce Lukáš Raida musí ještě prodat pohledávky za největší dlužníky - firmami Invesmart a Union Group. Ty bance dluží více než čtyři další miliardy. Konkurzní správce proto vyhlásí nové výběrové řízení, které chce ukončit v závěru letošního roku.

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Raida: Správce vyhlásí výběrové řízení

Češi si půjčují od stavebních spořitelen stále více peněz. Za prvních osm měsíců jsme si půjčili skoro 28 miliard korun, tedy o 11 procent více než o rok dříve a také vzrostl počet nově uzavřených smluv stavebního spoření. To má zatím necelých šest miliónů Čechů a podle generálního ředitele Stavební spořitelny České spořitelny Jiřího Plíška většina Čechů vnímá stavební spoření jako výhodné spoření

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Plíšek: Většina vnímá spoření jako výhodné

Více než 560 miliónů Euro, tedy téměř 17 miliard korun odvedla Česká republika do společného evropského rozpočtu v prvním roce svého členství v unii. Z Bruselu k nám ale na druhou stranu přiteklo přes 800 miliónů euro, tedy téměř 25 miliard korun. Podle ekonoma Petra Zahradníka čistými příjemci evropských peněz jsou i všechny ostatní země, které přistoupily do unie spolu s námi.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Zahradník: Z Bruselu přiteklo 800 miliónů euro

Ministerstvo životního prostředí chce opět prosadit ekologické daně, píše týdeník Euro. Nový návrh ekologické daňové reformy, který v srpnu dokončili experti ministerstva, by měla vláda projednávat v listopadu. Návrh počítá se zvýšením daní za elektrickou energii, vyšší daně by měly postihnout i motoristy.

Dohoda o odpuštění desítek miliard dolarů, které dluží nejchudší země mezinárodním finančním institucím, překonala významnou překážku a získala souhlas řídící komise Mezinárodního měnového fondu.

Německý výrobce luxusních vozů Porsche hodlá získat dvacetiprocentní podíl v největší evropské automobilce Volkswagen. Hodlá tak zabránit nepřátelskému převzetí firmy, jež by mohlo ohrozit vztahy mezi oběma podniky. Oznámila to společnost Porsche. Potvrdila tak sobotní zprávu německého časopisu Der Spiegel.

David Vandrovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme