Ekonomické informace 27. 5. 2005

Rozpočtová politika vlády je v poslední době nepřehledná, prohlásil guvernér České národní banky Zdeněk Tůma. ČEZ se dostal mezi největší firmy v Evropě a mezi 500 na světě. Hospodářská komora se chystá podávat vlastní návrhy zákonů na zlepšení podnikatelského prostředí. Čeští zemědělci nedokáží konkurovat levným dovozům. Světové ceny ropy stále rostou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze | Zdroj: AFP

Guvernér České národní banky Zdeněk Tůma včera prohlásil, že rozpočtová politika vlády je v poslední době velmi nepřehledná. Zatím stále není zřejmé, jak vysoký bude schodek letošního rozpočtu veřejných financí, a nejasnosti jsou i kolem potřebných škrtů v rozpočtu na rok 2006. Kabinet musí v příštím roce ušetřit nejméně 25 miliard korun. Zatímco ministr financí navrhuje kombinaci plošných a výběrových škrtů, premiér Jiří Paroubek plošné úspory odmítá. Podle guvernéra Tůmy je nejasné také měření deficitu veřejných financí, protože ministerstvo používá k výpočtu celou řadu různých metodik, což prý kritizovala i poslední mise Mezinárodního měnového fondu.

Energetická společnost ČEZ patří k největším firmám v Evropě a dostala se i mezi prvních 500 na světě. Teď uvažuje o další expanzi. Bude se možná ucházet o rumunskou elektrárnu Doicesti. Mluvčí ČEZu Ladislav Kříž ale zdůraznil, že o účasti na prodeji elektrárny ještě není rozhodnuto.

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Kříž: Je předčasné hovořit

Hospodářská komora přejde od připomínkování zákonů k podávání vlastních návrhů na zlepšení podnikatelského prostředí. Po svém zvolení to včera řekl staronový šéf komory Jaromír Drábek. Podle něj ukládá současná legislativa podnikatelům řadu povinností, které jim ztrpčují život. Takže dělají pošťáky státní správě a přenáší z jednoho státního orgánu na druhý doklady, které něco dosvědčují, ilustroval potíže Drábek. Zdůraznil, že se zaměří především na živnostenský zákon, obchodní zákoník a daňové zákony.

Čeští zemědělci mají stále problémy s odbytem svých produktů. Nedokáží konkurovat levným dovozům - především z Polska. A potýkají se s tím, že velké obchodní řetězce logicky sáhnou po levnějších produktech. To potvrzuje i ředitel zpracovatelské společnosti Hamé Leoš Novotný. Také on raději nakupuje většinu surovin v zahraničí.

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Novotný: 62% materiálu nakupujeme v zahraničí

Evropský parlament rozhodl, že sdělení o výživové nebo zdravotní hodnotě uváděná na potravinách nemusí být vědecky podložená a podléhat schválení. Postavil se tak proti návrhu Evropské komise, který má podporu většiny členských států. Parlament vyšel vstříc požadavkům potravinářského průmyslu a silně rozladil spotřebitelské organizace.

Nový závod na výrobu obalů z kašírované vlnité lepenky otevřela v průmyslové zóně v Olomouci - Holici Společnost Kappa Packaging . Investice za 330 milionů korun vytvoří více než 50 nových pracovních míst. Jen na školení nových zaměstnanců firma vynaloží minimálně 12 milionů korun, zdůraznila Jana Studničková z tiskového oddělení agentury CzechInvest.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Studničková: Výrazným přínosem

Světové ceny ropy stále rostou. Americká lehká ropa včera překročila hranici jedenapadesáti dolarů za barel a severomořský Brent se obchodoval za více než 50 dolarů. Důvodem zdražování je pokles zásob ropy v amerických skladech a začátek motoristické sezony.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme