Ekonomické informace 29. 7. 2005

Dosavadní hospodaření státu naznačuje, že schodek státního rozpočtu by letos mohl být menší než 50 miliard korun. Myslí si to viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer. Je tak větším optimistou než ministerstvo financí, které odhaduje, že deficit by mohl dosáhnou 70 miliard korun. Sněmovnou schválený deficit na letošní rok je přitom necelé 84 miliardy korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze | Zdroj: AFP

Bankovní rada centrální banky na svém včerejším zasedání rozhodla, že ponechá základní úrokové sazby beze změn. Nicméně zvýšila svůj odhad růstu spotřebních cen. Předpokládá, že během jednoho roku by inflace mohla dosáhnout až 3 a půl procenta. Ve své předchozí prognóze odhadovala růst cen maximálně něco málo přes 2 a půl procenta. Výhled hospodářského růstu zůstává stejný. Ekonomika by tak měla letos vzrůst o 3,7 až 4,5 procenta. Svoji makroekonomickou progózu dnes zveřejní také ministerstvo financí.

RM systém otevírá nový trh, který by měl být zajímavý hlavně pro držitele malého počtu akcií a podílů v těch podnicích, které už byly z obchodování na burze vyřazeny. Od 1. srpna se budou na takzvaném volném trhu obchodovat například akcie společností Tatra, Metrostav, Třinecké železárny, nebo České spořitelny a Živnostenské banky - vysvětlil mluvčí RM Systému Jiří Vodička.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Vodička: RM systém

Současné teplé počasí nahrává producentům nápojů. Výhodné je ale také pro výrobce sněhu. Tím je třeba firma SIAD Česká republika, která kromě technických a medicinálních plynů vyrábí také oxid uhličitý ve formě sněhu. Ten se používá při chlazení nejrůznějších potravinářských produktů. Vysvětlil generální ředitel společnosti Ivo Lukas.

Přehrát

00:00 / 00:00

I. Lukas: SIAD Česká republika

Konkurentem SIADu je společnost Linde Technoplyn. Letní počasí ovlivňuje zejména zájem o její produkty, které souvisí s chlazením nebo podporují spotřebu nápojů.A to ať už nealkoholických nebo piva, říká vedoucí marketingu Linde Marek Peterka.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Peterka: Linde Technoplyn

Podívejme ještě na aktuální vývoj kurzu čínské měny. Čínská centrální banka ho nechala vystoupat na nejvyšší úroveň od dvouprocentní revalvace z minulého čtvrtka. Tedy 8,10 juanu za americký dolar. Peking tím podle pozorovatelů učinil další drobný krůček na cestě k větší flexibilitě kurzu.

Milan Kopp, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme