Ekonomické informace 30. 5. 2002

Vláda prosadila svůj záměr a změní poměry sil v elektroenergetice. Prezidium Fondu národního majetku odvolalo v noci na dnešek předsedkyni výkonného výboru fondu Zdenku Němcovou. Důvodem bylo to, že se fond postavil na mimořádné valné hromadě ČEZ proti vůli vlády a jako hlavní akcionář neschválil propojení elektrárenské společnosti s distributory elektřiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

stožár elektrického vedení | Foto: Jan Rosenauer st.

Radiožurnálu to potvrdil ministr financí a předseda prezidia fondu Jiří Rusnok. Dodal, že Prezidium zároveň pověřilo výkonný výbor, aby do řádné valné hromady ČEZu 11. června odstranil právní a věcné překážky transakce.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Rusnok: Změny ve FNM

Zemanova vláda nepodepíše smlouvu o dodávce čtyřiadvaceti stíhaček Gripen. Ministři se shodli na tom, že by to měl udělat až příští kabinet, který vznikne po volbách. Původně měl být kontrakt podepsán do 30.června. Termín se ale podle ministra obrany Jaroslava Tvrdíka po dohodě s dodavatelem - konsorciem British Aerospace/Saab posune až do 30. září.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Tvrdík: Gripeny

Dva dny před koncem lhůty pro exkluzivní vyjednávání schválila vláda prodej Nové huti nizozemské LNM Holdings. LNM se zavázala že investuje do podniku během příštích deseti let osm miliard korun a další dvě miliardy vloží do provozu. Státu za jeho šedesátisedmiprocentní podíl zaplatí 660 milionů korun. Odkoupí také téměř pětimiliardovou pohledávku Konsolidační agentury za Novou hutí a bude splácet osmiapůlmiliardový dluh firmy vůči finanční instituci IFC. To považuje ministr průmyslu Miroslav Grégr za nejdůležitější, protože tento dluh mohl Novou huť stáhnout ke dnu.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Grégr: Nová huť

Státní veterinární správa od dneška zakazuje dovoz veškerého drůbežího masa z Německa. Důvodem je zjištění zakázaného herbicidu Nitrofen v mase krůt z některých tamních biofarem. Zákaz bude zatím platit 14 dní.

Vláda do voleb neprodá Telecom;bude to na příštím kabinetu.

Senát omezil právo vlády zadávat zakázky bez výběrového řízení. Vláda už nebude moci udělovat zakázky bez zdůvodnění a podle své libovůle. Toto právo jí zůstane jen pro případy krizových nepředvídatelných situací, kdy by například hrozila přírodní katastrofa nebo byly ohroženy lidské životy.

Rada pro měnovou politiku polské centrální banky snižuje oficiální úrokové sazby o půl procentního bodu. Klíčová úroková sazba tak v Polsku klesne na devět procent.

EU oznámkovala Rusko jako tržní ekonomiku. A sklidila bouřlivý potlesk během společného summitu v Moskvě. Na západěse bere toto prohlášení jako překvapivé a dává se do souvislosti s tím, že Rusko žádá o vstup do Světové obchodní organizace. Musí pro to ale ještě hodně udělat. Zvláště zrušit monopoly v energetice a snížit dotace zemědělství i energetickému sektoru.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Fridrich: Eu a Rusko

Milan Kopp, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme