Ekonomické informace 31. 10. 2005

Koruna by měla podle ekonomů posilovat. Malí a střední podnikatelé mohou získat až padesátiprocentní dotaci na poradenskou službu. Našlo se řešení daně z přidané hodnoty u dárcovských SMS. Kurzová rizika by podnikatelé neměli podceňovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruna a euro | Foto: Jan Rosenauer

Ekonomové předpovídají další posilování koruny. Česká měna je pro investory atraktivnější po zvýšení úrokových sazeb ČNB o čtvrt procentního bodu, tedy na úroveň eurozóny. Centrální banka také zvýšila odhad růstu inflace, která by se v příštích 12 měsících měla pohybovat v rozmezí 3,0 až 4,4 procenta. Ministr financí Bohuslav Sobotka ale počítá s jinými čísly.

Přehrát

00:00 / 00:00

B. Sobotka: Jiná čísla

Agentura CzechInvest spustila nový dotační program "Konkurenceschopnost". Malí a střední podnikatelé mohou získat až padesátiprocentní dotaci na poradenské služby. Program má usnadnit firmám přístup ke kvalitnímu poradenství a zvýšit tak jejich konkurenceschopnost vůči domácím i zahraničním společnostem. Podrobnosti má mluvčí Czechinvestu Jana Víšková.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Víšková: Zvýšit konkurenceschopnost

Ministerstvo financí nalezlo společně s mobilními operátory řešení problematické daně z přidané hodnoty u dárcovských SMS. Někteří operátoři totiž už zaplatili daň, aniž by museli. Podle mluvčího ministerstva financí Marka Zemana ale už existuje řešení.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Zeman: Existuje řešení

Podnikatelé na konci roku připravují finanční plán pro další rok. Řada z nich obchoduje se zahraničními partnery, a musí proto počítat s pohybem kurzu koruny vůči zahraničním měnám. Existuje řada instrumentů na zajištění kurzových rizik, ale někteří podnikatelé je stále nechtějí využívat, protože jim to přijde zbytečné. Jan Drahota z Komerční banky si ale myslí, že by to podnikatelé podceňovat určitě neměli.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Drahota: Neměli by to podceňovat

Podrobněji si o zabezpečení kurzových rizik řekneme v ekonomickém magazínu 101 minut před půl desátou.

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme