Ekonomické informace 31. 10. 2005

Koruna by měla podle ekonomů posilovat. Malí a střední podnikatelé mohou získat až padesátiprocentní dotaci na poradenskou službu. Našlo se řešení daně z přidané hodnoty u dárcovských SMS. Kurzová rizika by podnikatelé neměli podceňovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruna a euro | Foto: Jan Rosenauer

Ekonomové předpovídají další posilování koruny. Česká měna je pro investory atraktivnější po zvýšení úrokových sazeb ČNB o čtvrt procentního bodu, tedy na úroveň eurozóny. Centrální banka také zvýšila odhad růstu inflace, která by se v příštích 12 měsících měla pohybovat v rozmezí 3,0 až 4,4 procenta. Ministr financí Bohuslav Sobotka ale počítá s jinými čísly.

Přehrát

00:00 / 00:00

B. Sobotka: Jiná čísla

Agentura CzechInvest spustila nový dotační program "Konkurenceschopnost". Malí a střední podnikatelé mohou získat až padesátiprocentní dotaci na poradenské služby. Program má usnadnit firmám přístup ke kvalitnímu poradenství a zvýšit tak jejich konkurenceschopnost vůči domácím i zahraničním společnostem. Podrobnosti má mluvčí Czechinvestu Jana Víšková.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Víšková: Zvýšit konkurenceschopnost

Ministerstvo financí nalezlo společně s mobilními operátory řešení problematické daně z přidané hodnoty u dárcovských SMS. Někteří operátoři totiž už zaplatili daň, aniž by museli. Podle mluvčího ministerstva financí Marka Zemana ale už existuje řešení.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Zeman: Existuje řešení

Podnikatelé na konci roku připravují finanční plán pro další rok. Řada z nich obchoduje se zahraničními partnery, a musí proto počítat s pohybem kurzu koruny vůči zahraničním měnám. Existuje řada instrumentů na zajištění kurzových rizik, ale někteří podnikatelé je stále nechtějí využívat, protože jim to přijde zbytečné. Jan Drahota z Komerční banky si ale myslí, že by to podnikatelé podceňovat určitě neměli.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Drahota: Neměli by to podceňovat

Podrobněji si o zabezpečení kurzových rizik řekneme v ekonomickém magazínu 101 minut před půl desátou.

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme