Ekonomické informace 7. 6. 2005

Škoda Auto plánuje v příštích třech až čtyřech letech rozšíření vývojového centra v Mladé Boleslavi. Celková investice má dosáhnout výše jedné miliardy a dvou set milionů korun. Vedle konstrukčních pracovišť postaví i nové prostory pro testovací a zkušební zařízení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Škoda Auto | Foto: Škoda Auto

Vytvoří tak až 370 nových pracovních míst, hlavně pro odborníky s vysokoškolským vzděláním. Investice v Mladé Boleslavi je letos již druhým oznámeným rozšířením Škody Auto.

Investoři by se měli začít informovat o tom, které akciové společnosti hodlají v brzké době uskutečnit tak zvaný squeez out - tedy vyvlastnění akcií, které drží minoritní akcionáři. Umožňuje jim to novela obchodního zákoníků. Podle Petra Čecha, z fakulty obchodního práva Právnické fakulty Uniterzity Karlovy, se to může dotknout dokonce některých firem, které se obchodují i na pražské burze nebo v RM Systému.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Čech: Vyvlastnění akcií

Ceny ropy v posledních týdnech opět rostou a zdražovat proto začaly i naše pohonné hmoty. Ceny na českých čerpacích stanicích navíc ovlivňuje také pohyb kurzu koruny k dolaru, který pro nás momentálně není příliš výhodný. Ropný kartel OPEC ale kvůli současné situaci na ropném trhu uvažuje o dalším zvýšení těžebních limitů, a situace na trzích s ropou by se tak podle hlavního ekonoma Volksbank CZ Vladimíra Pikory mohla opět zlepšit.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Pikora: Trh s ropou

Dnešní den je pro Slováky dnem daňové svobody. Znamená to, že lidé na Slovensku přestávají vydělávat na stát a začínají pracovat sami na sebe. V Česku podle analytika společnosti PatriaOnline Davida Marka vychází den daňové svobody na 24. června. Na stát bychom tak letos díky snížení přímých daní měli pracovat o pět dní méně než loni, stále ale téměř o tři týdny déle než Slováci, kteří těží z provedené daňové reformy. V příštím roce by se ale u nás situace měla opět o něco zlepšit, říká David Marek.

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Marek: Den daňové svobody

Základní úrokové sazby v eurozóně by možná mohly ještě klesnout. Připustil to hlavní ekonom Evropské centrální banky Otmar Issing, který byl přitom vždy považován spíše za zastánce vyšších úrokových sazeb. Podle analytika České spořitelny Miroslava Plojhara ale možnost dalšího snižování sazeb v eurozóně není příliš pravděpodobná.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Plojhar: Snižování sazeb

Milan Kopp, David Vandrovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme