Ekonomické informace 7. 7. 2003

Daň z příjmů podniků by měla klesnout o tři procenta. Firmy by tak měly platit jen osmadvacetiprocentní daň. Podnikatelům, kteří budou chtít svou firmu prezentovat v zahraničí, pomůže nově vytvářený seznam českých exportérů. Ekonomické vyhlídky zemí OECD se začínají lepšit. To jsou jen některé body dnešních informací.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

padesátikoruna | Foto: Jan Rosenauer

Vraťme se ale k uvažovanému poklesu daně z příjmů podniků. Ty by měly klesnout o tři procenta. Firmy by tak měly platit jen osmadvacetiprocentní daň.

Přehrát

00:00 / 00:00

E. Nováková: Daně podniků

Dodává mluvčí ministerstva financí Eva Nováková. Vláda bude jednat i o snížení státní podpory stavebního spoření. a navíc ministr financí zveřejní kolik peněz škrtne jednotlivým ministerstvům v příštím roce. To vše v souvislosti s reformou veřejných rozpočtů. A kromě toho se kabinet bude zabývat i návrhem změn v účetnictví. To jednoduché pomalu skončí. Všechny podniky a také živnostníci s obratem nad tři miliony korun budou muset od příštího roku přejít na podvojné účtování, jak předpokládá návrh zákona, který vznikl hlavně kvůli sjednocení našich předpisů s Evropskou unií.

Podnikatelům, kteří budou chtít svou firmu prezentovat v zahraničí, pomůže nově vytvářený seznam českých exportérů. Na podrobném adresáři českých vývozců, který má firmám pomoci zvýšit zisk a obrat, pracuje agentura Czech trade. Hotový by měl být do konce listopadu. Databáze bude dostupná v angličtině a v němčině. Projekt hradí sama agentura, náklady na zpracování adresáře a prezentaci krajů odhaduje zhruba na jeden a půl až dva miliony korun. Podle ředitele agentury Martina Tlapy bude možné informace najít i na internetových stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu a na protálu Bussiness info.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Tlapa: Vývozci

Zájemci o koupi masokombinátu Klatovy se dnes mohou zapsat mezi 9-to a 10-tou hodinou do aukce o tento podnik, který je v konkurzu od podzimu roku 2000. Firma se prodává už poněkolikáté, tentokrát za cenu 50 milionů korun. Jak zdůraznila správkyně konkurzní podstaty Luďa Šabatová, podnik stále funguje.

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Šabatová: Masokombinát Klatovy

Ekonomické vyhlídky zemí OECD se začínají lepšit. Zatím jsou známé údaje za květen. Příznivý trend podpořil pokračující silný růst cen akcií, naopak mírné zvyšování úrokové míry a pozitivní makroekonomické ukazatele. Lépe než eurozóně se vedlo Spojeným státům, protože jejich hospodářský cyklus je v předstihu před ostatním světem. Americká ekonomika by ale měla růst hlavně v příštím roce, stejně tak poroste i ekonomika eurozóny, i když pouze decentně. Pořád je totiž bude pod vlivem silného eura. Podle Josefa Kvardy ze společnosti Atlantik finanční trhy to jen potvrzuje, že Spojené státy už řadu let táhnou celé světového hospodářství.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Kvarda: Ekonomika USA

Menšinoví akcionáři musí za určitých okolností prodat své akcie majoritnímu majiteli společnosti. A v podstatě se nemohou se rozhodnout, jestli si svůj podíl nechají.

Milan Kopp, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme