Tesla je nejhodnotnější americkou automobilkou. Po dosažení 53,7 miliardy dolarů předběhla General Motors

Výrobce elektromobilů Tesla díky překvapivě příznivým hospodářským výsledkům vystřídal firmu General Motors (GM) na postu největší americké automobilky z hlediska tržní hodnoty. Akcie Tesly uzavřely čtvrteční obchodování s nárůstem o téměř 18 procent. Tržní hodnota podniku tak dosáhla 53,7 miliardy dolarů (zhruba 1,24 bilionu korun), zatímco tržní hodnota GM činila 51,1 miliardy dolarů, napsala agentura DPA.

New York (Aktualizováno: 11:45 25. 10. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Akcie Tesly uzavřely čtvrteční obchodování s nárůstem o téměř 18 procent. | Zdroj: Reuters, Reuters

Tesla, v jejímž čele stojí známý americký podnikatel Elon Musk, v letošním třetím čtvrtletí překvapivě vykázala zisk po ztrátách v první polovině roku. Firma v noci na čtvrtek oznámila, že v období od července do září vydělala 143 milionů dolarů.

Tesla se na post nejhodnotnější americké automobilky dostala už v minulosti. Nedokázala se tam ale udržet a v poslední době v tržní hodnotě za GM výrazně zaostávala, upozorňuje agentura Reuters.

Mnohem více, než se očekávalo. Tesla vykázala ztrátu 16,2 miliardy korun

Číst článek

Tesla se dlouhodobě potýká se ztrátami a ještě nikdy nedosáhla celoročního zisku. V prvním pololetí firma prodělala 1,1 miliardy dolarů. Řada investorů proto začala ztrácet v podnik důvěru, a to navzdory pokračujícímu růstu prodeje.

Automobilka ve své výsledkové zprávě předpověděla, že v budoucnosti zůstane zisková s „možnými přechodnými výjimkami“ v době spouštění nových produktů. Firma loni podnikla důrazné kroky ke snížení nákladů, včetně zrušení tisíců pracovních míst.

Zaměstnanci General Motors začali v půlce září protestovat kvůli nízké mzdě pro nové zaměstnance. Vadí jim i to, že vedení chce omezit práci brigádníků nebo přesouvá některé továrny ze Spojených států třeba do Mexika. Během pátku si mají odhlasovat, jestli přistoupí na nové pracovní podmínky. Podle odhadů firma denně přichází v o 90 milionů dolarů, přepočtu tedy o něco přes dvě miliardy českých korun.

ber, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme