Evropští spotřebitelé získají víc informací o složení potravin

Evropští poslanci včera schválili nová pravidla pro označování potravin. Na obalu si tak už od roku 2014 přečteme, kolik výrobek obsahuje tuku, nasycených mastných kyselin, sacharidů, cukrů, bílkovin a soli a jakou má energetickou hodnotu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obložená mísa

Obložená mísa | Foto: Comstock Images

Podle nových pravidel budou veškeré informace o energetickém obsahu a množství tuku, nasycených mastných kyselin, sacharidů, cukrů, bílkovin, soli povinně uvedené v jedné tabulce na obalu výrobku. Všechny informace budou muset být přepočítané na 100 g nebo na 100 ml, případně přepočítané na jednu porci.

Přehrát

00:00 / 00:00

O povinném označování potravin mluví europoslanci i odborníci ve Světě o druhé na Rádiu Česko.mp3

„Cílem nových pravidel je poskytnout více informací spotřebitelům, aby se při nákupu mohli rozhodovat informovaněji. Z nových pravidel bude mít užitek i potravinový průmysl, neboť přinesou větší právní jistotu, méně byrokracie a všeobecně i lepší legislativu, což je velmi důležité pro malé a střední podnikatele, kteří tvoří více než 80 procent evropského potravinářského sektoru,“ řekla parlamentní zpravodajka, německá poslankyně Renate Sommer.

Europoslanec z frakce Evropských konzervativců Miroslav Ouzký ale upozorňuje na to, že nové obaly se výrobcům dost prodraží.

„Zátěž pro výrobce to je. Jakákoliv změna obalu, jakákoliv změna pravidel fungování v Evropské unii je jistě záležitostí, která producenty zatěžuje. V tomto případě byla snaha posílit roli spotřebitele tak silná, že některé návrhy šly až nad běžný rámec standardních úprav, ale ty se naštěstí podařilo eliminovat, takže doufám, že to je norma přijatelná i pro výrobce,“ uvedl europoslanec Miroslav Ouzký.

Přínos pro výrobce i spotřebitele

Podle europoslankyně Zuzany Rothové má nové opatření řadu přínosů. Domácí výrobci podle ní ocení povinnost označovat zemi původu a ti, co naopak prodávají do zahraničí, ušetří náklady, neboť dochází ke sjednocení povinných informací. Spotřebitelé zase ocení informace o alergenech.

„Pokud kterákoliv potravina bude obsahovat některý z alergenů, tak na bude muset být viditelně upozorněno,“ řekla Zuzana Rothová.

Podle nových pravidel bude informace o alergenech muset být uvedena i u nebalených potravin, jako jsou například potraviny podávané v restauracích nebo v jídelnách. Rozhodnutí o tom, jakým způsobem budou tyto informace zpřístupněné zákazníkovi, bude ponecháno na jednotlivých členských státech.

Sledování tabulek

S uváděním povinných údajů na obalech potravin souhlasí také výživová poradkyně z brněnské poradny Nutrivia Kamila Jančeková.

„Myslím si, že zrovna sledování tabulek o obsahu energie nemusí být pro každého tou úplně nejlepší cestou pro snížení hmotnosti, ale je pravda, že pro některé lidi je toto sledování dokonce životně důležité, protože si musejí některé složky potravy hlídat z důvodu onemocnění ovlivňujících metabolismus,“ řekla Kamila Jančeková.

Dodala, že o údaje o obsahu potravin má zájem stále více lidí, kteří přemýšlejí o tom, co koupí a co potom sní. Na druhé straně spousta lidí podle jejích slov neumí v těchto tabulkách číst.

Konec klamání nakupujících

Nová pravidla také více chrání spotřebitele před v omyl uvádějícími obaly potravin, nápisy na nich a vyobrazenými grafikami.

Potraviny, které vypadají podobně jako jiné potraviny, ale jsou vyrobeny z odlišných přísad, například sýru podobné potraviny z rostlinných zdrojů (takzvaná imitace potravin), bude možné v budoucnu snadno identifikovat.

Tam, kde byla podstatná přísada, kterou může spotřebitel v potravině očekávat, nahrazena jinou přísadou, bude tento fakt muset být jasně uveden dostatečně velkým písmem na přední straně obalu vedle názvu.

Maso tvořené spojením kousků masa, musí být označeno jako „zformované maso“. Totéž platí pro „zformované rybí maso“.

Markéta Bartošová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme