Firmy s nejasnými vlastníky mají výrazně vyšší zisky
Poslanci budou brzy rozhodovat o návrhu zákona o veřejných zakázkách, který má omezit korupci. Podle některých nevládních organizací tomu bude spíš naopak. Chtějí, aby firmy ucházející se o veřejnou zakázku musely prokazovat svou majetkovou strukturu. Volají i po zákazu anonymních akcií, které prý běžně fungují jako úplatky.
Ekonomové ze sdružení zIndex se pustili do analýzy zakázek, které od státu získaly firmy s nejasnými vlastníky. A došli k jasnému závěru – jejich zisky jsou mnohem větší, než u firem s jasnými majiteli.
Zrušení akcií na doručitele by mohlo korupci omezit, říká ekonomka Jana Chvalkovská z Univerzity Karlovy
Z firem s listinnými akciemi na doručitele vybrali zhruba padesát těch, které získaly největší objem veřejných zakázek mezi lety 2007 a 2009. Poté je porovnali s výsledky firem, které měly jinou formu vlastnictví.
Rozdíly je překvapily, výše zisku se lišila o 23 až 70 procent. „Výnosnost je na české poměry nestandardní. Firmy nečelí takové konkurenci, což se stává hlavě u státních zakázek. Důvodem může být korupce, ale i neschopnost zadavatelů vytvořit konkurenci,“ říká ekonomka Jana Chvalkovská z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a členka sdružení zIndex.
Podle Chvalkovské mohou listinné akcie na doručitele fungovat jako platidlo. „Zadavatel dostane třeba 300 akcií v igelitce, aby si byl jistý, že pak obdrží smluvený úplatek,“ vysvětluje.
Podobně jako Nadační fond proti korupci a sdružení Veřejnost proti korupci si myslí, že řešením by byla povinnost zveřejňovat majetkovou strukturu firem a zrušit listinné akcie na doručitele u firem, které se ucházejí o veřejné zakázky.
„Naše výsledky ukazují, že je to jedno z důležitých opatření, které se ale obvykle odbývá mávnutím ruky. Korupci by sice nezabránilo, ale určitě by ji výrazně ztížilo,“ dodává Jana Chvalkovská.