Hoteliérům se daří. Turisté vnímají Prahu a Česko jako bezpečnou destinaci

V prvním čtvrtletí se v tuzemských hotelech, penzionech a kempech ubytovalo 1,8 milionu zahraničních turistů, meziročně téměř o desetinu více. Uvádí to Český statistický úřad. Příjmy Česka z turistického ruchu tak rostou a daří se také hoteliérům.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cestující na letišti (ilustrační foto) | Foto: Robert Couse-Baker | Zdroj: licence Creative Commons Atribution-NonCommecial-NoDerivs 2.0 Generic

Podle aktuální studie společnosti PwC nazvané Trendy evropského hotelnictví by letos měla Praha patřit mezi šest nejzajímavějších měst v Evropě. To se projeví i v tom, že roční výnosy na jeden pokoj by měly vzrůst o 5,5 procenta. Pražské hotely také podle této studie letos zdraží o čtyři procenta na průměrných 2250 korun za noc.

Služba Airbnb změnila trh s bydlením. Nechceme tady skanzen, varují politici

Číst článek

Podle Jana Musila, odborníka společnosti PwC na hotelnictví, může za růst výnosů zvyšující se atraktivita Prahy.

„Tou hlavní příčinou je růst poptávky v těch klíčových destinacích, ze kterých přijíždí do Prahy hosté. Za první kvartál 2017 je velký návrat ruské klientely. Nicméně snad kromě Německa jsou na vzestupu i veškeré další zdroje poptávky," řekl Radiožurnálu.

Zvlášť velký je počet turistů z Jižní Koreje, který se dále zvyšuje.

Konkurence není problém

Praze a České republice navíc pomáhá to, že ji turisté vnímají jako velmi bezpečnou destinaci. Zajímavé je, že pražským hotelům se daří i přesto, že jim určitou konkurenci vytvářejí tisíce bytů, které lidé nabízejí třeba přes portál Airbnb.

„Pokud jde o objem, tak Praha patří mezi pět nejobsazenějších metropolí v Evropě, takže to tempo růstu průměrného výnosu na pokoj bude primárně drženo cenami.“

Jan Musil (odborník společnosti PwC)

„Část toho objemu ubírá, to je nepochybné. Ale hrají tam roli dva zásadní faktory. Za prvé tempo růstu poptávky po ubytování v Praze je vyšší než tempo přírůstků ubytovacích kapacit v těch klasických hotelových zařízeních,“ míní Musil. 

Samotná data potvrzují i majitelé hotelů: „Letos roste průměrná cena, trochu i obsazenost, ale v rámci posledních let obsazenost už vyrostla do té míry, kde už se spíš pracuje s cenou. Co se týče české klientely v českých hotelech, je tam obrovský nárůst za posledních několik let," souhlasí Jan Kratina, generální ředitel společnosti CPI Hotels.

Celkové příjmy Česka z příjezdového cestovního ruchu stouply v letošním prvním čtvrtletí o více než osm procent na zhruba 39 miliard korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Na druhou stranu narostly také výdaje Čechů na zahraniční turistiku.

Ondřej Luštinec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme