Konec levných hypoték. Banky začaly zvyšovat úrokové sazby, zamíří až ke čtyřem procentům

Hypotéky v Česku začaly zdražovat. K navýšení úrokových sazeb už přistoupily největší banky na trhu, jako jsou Česká spořitelna nebo Komerční banka. Přidávají se i menší poskytovatelé hypoték. Reagují tak na zvýšení sazeb Českou národní bankou.

Doporučujeme Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstavba nových bytů v Praze | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Období levných hypoték s úrokem pod dvě procenta definitivně končí. Podle hlavního analytika společnosti Fincetrum Josefa Rajdla bude zdražování pokračovat i v příštím roce.

„V poslední době byly velmi populární nejdelší fixace, zejména desetileté. A právě v těch nejdelších fixacích se bude nejvíc projevovat zvyšování úrokových sazeb,“ uvedl pro Radiožurnál Rajdl.

Vyšší sazby jsou také u pětiletých fixací, které jsou v Česku nejčastější. Kromě největších bank zvedly úroky už třeba také Moneta Money Bank nebo mBank.

Plus 0,5 procenta

Úrokové sazby zvýšila Česká národní banka minulý týden podruhé v tomto roce. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta.

Mírné zvýšení očekávala většina ekonomů. Ostatně i členové bankovní rady ve svých předchozích prohlášeních růst úroků naznačovali.

Centrální banka zvedla základní úrokovou sazbu. Očekává se zdražení úvěrů a hypoték

Číst článek

Zvýšením sazeb chce Česká národní banka bojovat se zrychlující inflací. Ceny v září totiž rostly meziročně o 2,7 procenta, což už se blíží k horní hranici rozmezí, kde chce ČNB inflaci držet.

Ekonomové očekávají, že možná ještě letos a v příštím roce se sazby opět zvýší. „Česká národní banka neřekla ještě všechno. Sazby se budou zvyšovat i v příštím roce a to bude postupně zvedat ceny hypoték,“ uvedl před časem pro Radiožurnál ekonom Komerční Banky Viktor Zeisel.

V závěru roku 2018 by se úroková sazba mohla podle odhadů pohybovat na úrovni 1,5 procenta, což by mohlo průměrný úrok u hypoték dostat někam mezi tři a čtyři procenta.

Bankovní rada zvýšila úrokové sazby již na počátku srpna, a to poprvé od února 2008. Základní úroková sazba tehdy stoupla o 0,2 procentního bodu. V září rada nechala sazby beze změny.

Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme