Inflace v únoru beze změn

Inflace v únoru dosáhla 1,7 procenta. To je stejně jako v lednu. Ceny rostly nejvíc u stravování a ubytování, naopak mírně klesly ceny potravin a nealkoholických nápojů. Oznámil to dnes Český statistický úřad.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nákupní vozík | Foto: Jan Rosenauer

Proti lednu se ceny zvýšily o 0,2 procenta. Meziměsíční růst cen ovlivnilo hlavně sezónní zvýšení cen tuzemských i zahraničních zájezdů. Podle analytičky Raiffeisen Bank Heleny Horské se v únorovém růstu cen projevoval především sezónní zdražení rekreace.

"Většina služeb ale také zdražovala, výjimkou byly jen telekomunikační služby, tedy poplatek za zřízení pevné telefonní stanice. Zatímco ve službách se obecně projevuje růst cen v souvislosti s růstem reálných příjmů domácností, ve službách telekomunikačních se projevuje vliv konkurence, která stlačuje ceny a zvyšuje kvalitu služeb," konstatovala Horská.

Pokles cen se podle Horské projevuje hlavně u spotřebního zboží, které zlevňuje hlavně silná koruna a vysoká konkurence na trhu.

Milan Kopp, David Vandrovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme