Koruna dál sílí vůči euru

Koruna ve středu odpoledne prorazila úroveň 30 korun za euro a dostala se až na 29 korun a 96 haléřů za jednotnou evropskou měnu. Prolomením další psychologické hranice završila posilování posledních dní, které by podle některých ekonomů mohlo ještě pokračovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koruna | Foto: ČNB

Koruna v posledních době posiluje proto, že naše ekonomika vykazuje stále lepší výsledky. Navíc investoři počítají s dalším přílivem zahraničních investic a proto naši měnu stále nakupují. I proto podle analytika České spořitelny Miroslava Plojhara dnešním dnem posilování koruny nekončí: "Vzhledem k poměrně silnému trendu posledních měsíců je pravděpodobné, že koruna se v nejbližších dnech dále pod úroveň 30 za euro."

To by se však určitě nelíbilo naší centrální bance, která se netají tím, že se jí pokračující zhodnocování koruny nelíbí. Analytici proto čekají, že po zítřejším zasedání bankovní rady dá Česká národní banka najevo znepokojení z možného ohrožení našeho hospodářského růstu.

"Silná koruna se pravděpodobně projeví ve zpomalení ekonomického růstu České republiky kvůli tomu, protože přinese problémy českým exportérům." Podle hlavního ekonoma Volksbank CZ Vladimíra Pikory jsou však tyto obavy zatím předčasné. Problém by mohla znamenat až úroveň 29ti korun a 50 haléřů za euro. Právě té by ale koruna v příštích týdnech mohla dosáhnout, říkají ekonomové, pokud ji ovšem centrální banka dřív nezastaví intevervencí.

Milan Kopp, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme