Koruna opět prolomila historické maximum

Česká měna během pátku opět lámala rekordy. Na devizovém trhu stačilo jednatřicet korun za jedno euro. Hodnota koruny vůči společné evropské měně se tak zvýšila přibližně o padesát haléřů. Na posilování koruny měla největší vliv kladná čísla zahraničního obchodu, která zveřejnil Český statistický úřad. Analytici přitom očekávali, že obchodní bilance bude záporná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koruna | Foto: ČNB

Koruna začala obchodování rychlým posílením až na historické maximum 31 korun za euro, pak mírně oslabila o osm haléřů. Rekordní kurz ale koruna dlouho neudržela a ještě během dopoledne si mírně pohoršila, přibližně o 10 haléřů. Obchodníci se totiž podle Viktora Mikuleckého z České spořitelny rozhodli realizovat své zisky. "Jedná se o zavírání ziskových a spekulativních pozic, tedy nakupování eura a prodávání korun," řekl.

Nabídka s poptávkou se tedy začala mírně vyrovnávat. V jednu chvíli dokonce klesl kurz naší měny pod 31,20 koruny za euro. Pak se ale začal postupně znovu zvyšovat a v závěru dne se kurz pohyboval kolem jedenatřiceti korun a deseti haléřů.

Centrální banka zatím na posilování měny nereagovala a podle Viktora Mikuleckého to ani nebylo nutné. Záleží tedy na vývoji v příštím týdnu. "Pokud by to tempo posilování pokračovalo pět až deset haléřů denně, tak si nemyslím, že by centrální banka vstoupila na trh dříve než na úrovni 30,80, která bude pro další vývoj klíčová," odhadl Mikulecký.

Rozhodně největší vliv, jak soudí většina analytiků, měly na posilování koruny příznivé výsledky obchodní bilance, které dnes zveřejnil Český statistický úřad. Právě nečekaně dobré výsledky zahraničního obchodu dnes zaskočily většinu ekonomů.

Po dlouhé době jsme totiž minulý měsíc víc vyváželi než dováželi. Statistici vyčíslili přebytek obchodní bilance na jednu miliardu a 800 milionů korun. Analytici přitom čekali až šestimiliardový schodek. Příznivě se projevilo to, že dovozy jsou díky silné koruně a nízkým cenám surovin na světových trzích levnější.

Silná koruna naopak komplikuje život exportétům, kteří mají z vývozů menší zisky. Vrásky na čele jim pak přidělává ochlazení ekonomiky v Evropské unii. Navzdory tomu se jim ale daří držet své pozice, dokonce své prodeje v zahraničí zvýšili. Vývozy v eurech šly nahoru téměř o deset procent.

Jak říká šéf vládní agentury Czech Trade Martin Tlapa, hlavní je, že se podařilo nahradit výpadky v Německu. "Hodně se zvedly vývozy do Nizozemska, do Velké Británie a do Francie. To jsou země, kde jsme v minulosti měli deficit a dneska máme přebytek," řekl Tlapa.

Ani vyhlídky nejsou přitom podle Ivo Nejdla z Reiffaisen Bank špatné. "Vzhledem k tomu, že slýcháme stále pozitivnější informace z Německa i z ostatních západoevropských ekonomik, lze očekávat, že situace pro exportéry se ve druhém čtvrtletí ještě zvýší," uvedl Nejdl.

Horké chvilky ale vývozcům připravuje sledování vývoje kurzu koruny, který láme jeden rekord za druhým. Šéf největšího českého vývozce Škody Auto přitom říká, že to není problém jenom pro export. "Je to i o uplatnění českého zboží na českém trhu. Takže jestli bude koruna tvrdnout dál, může tvrdnout do 29 korun, ale tím tragičtější bude potom probuzení," varuje Kulhánek.

Martin Tlapa ale kontruje - kvůli silné koruně se musí firmy více ohánět a to rozhodně není špatně. "Měli by jsme vstoupit do Evropské unie tak, aby naše mzdy a platy byly co nejdříve srovnatelné, takže pokud toto ustojíme a podniky zvládnou zvýšit produktivitu, tak by nám silný kurz koruny neměl vadit," řekl.

Aleš Heřmánek, Pavla Kvapilová, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme