Něco podobného nedávno zažilo i Česko. Prezident odstartoval debatu, zda nepřijmout evropskou měnu. Měl za to, že doba pro ten krok hlouběji se ponořit do evropské integrace nazrála.
„Oslabení kurzu koruny se na růstu vývozu v korunách podílí zhruba třemi čtvrtinami. Z tohoto pohledu nejsou výsledky exportu nijak skvělé,“ uvedl Daněk.
„Plošné uplatnění výplaty v eurech je ekonomický nesmysl,“ říká ekonom Lukáš Kovanda. „Proč někomu bránit v tom, aby uzavřel dobrovolně kontrakt, jaký chce,“ oponuje ekonom Dominik Stroukal.
Koruna byla vůči euru tento týden vůbec nejslabší od předloňského jara. Její kurz nejprve v pondělí a pak znovu ve čtvrtek prolomil hranici 25 korun za euro.
„Vždy mě pobaví, když slyším nebo čtu titulky: ,Personální zemětřesení na Hradě‘. Nebo ,Zákulisní mocenské boje‘. Nic takového v tom není,“ říká Pavel o odchodu šéfky své kanceláře Vohralíkové.
Česko debatuje, zda přijmout, nebo nepřijmout euro. Server iROZHLAS.cz proto oslovil přední české ekonomy a ekonomky, aby nasvítili hlavní argumenty pro a proti.
Životopisně laděný snímek Christophera Nolana o tvůrci atomové bomby si odnesl pět cen, kromě té pro nejlepší drama i ty za režii, hudbu a herecké výkony Cilliana Murphyho a Roberta Downeyho Jr.
Proti přijetí eura stojí argument, že Česko nesplňuje stanovená kritéria a zároveň by se připravilo o vlastní měnovou politiku. Na druhou stranu by zmizela kurzovní nejistota a transakční poplatky.
Dlouhodobě po zavedení eura volá byznys. V Česku jako otevřené, průmyslové zemi, jejíž bohatství je založeno mimo jiné na exportu výrobků do eurozóny, nedává lpění na koruně smysl.
Během inflační krize, kterou vyvolaly hlavně dopady ruské agrese proti Ukrajině, se jasně ukázalo, že koruna ani trochu nefunguje jako brzda proti inflaci, právě naopak.
Česká koruna začíná být skoro stejně výhodná, jako to, že má naše ekonomika specifický trh, kvůli kterému většina spoluobčanů zjistila, že je levnější si nakoupit kdekoliv jinde v zahraničí.
Bezpečnostní síly se na největší ceremoniální akci v britské metropoli za posledních 70 let připravovaly měsíce. Bezpečnost musí zajistit zhruba stovce hlav států i obrovským davům přihlížejících.
Benzin je nyní o 5,21 koruny na litru levnější než před rokem, za naftu se tehdy platilo téměř o 11 korun na litru více. V cenách paliv se výrazně projevovaly obavy z dopadů ruské invaze na Ukrajinu.
Koruna postupně posiluje k oběma hlavním světovým měnám už od loňského podzimu. Letos v první polovině března pak zaznamenala koruna k měnám krátkodobé oslabení, to se v posledních týdnech zpevňuje.
Vysoká inflace a vstup Chorvatska do eurozóny oživily debaty, jestli by i pro českou ekonomiku nebylo výhodnější platit eurem. Mělo by Česko co nejrychleji usilovat o členství v eurozóně?
Ještě v roce 2000 se v Dánsku odehrálo 221 bankovních loupeží, uvedla Finance Denmark. V roce 2021 už byla pouze jedna. Zločinci v posledních letech přešli na okrádání lidí na internetu.
„Koruna je nejsilnější od poloviny roku 2011. Silnější už byla pouze v roce 2008, když se před vypuknutím světové finanční krize obchodovala mírně pod 24 korun za euro,“ upozornil analytik Gürtler.
Pátá řada seriálu The Crown – v českém znění jako Koruna – popisuje mimo jiné nepodařené manželství Diany a Charlese a divoká 90. léta v britské královské rodině.
Nejvýrazněji zdražily pohonné hmoty, které byly v březnu o polovinu dražší než před rokem. Dál výrazně rostly i ceny elektřiny a zemního plynu. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.
Česká národní banka začala intervenovat na devizovém trhu proti oslabování koruny 4. března. ČNB tehdy uvedla, že má v mezinárodním srovnání vysoké devizové rezervy.
Koruna vůči oběma hlavním světovým měnám prudce oslabuje zhruba od pondělí 21. února, kdy ruský prezident Vladimir Putin podepsal dokumenty uznávající separatistické republiky na východě Ukrajiny.