Lagardeová hledá podporu své kandidatury v Indii a Číně

Francouzská ministryně financí Christine Lagardeová navštívila Indii a dnes by měla jednat v Číně. Hledá zde podporu své kandidatury na post ředitelky Mezinárodního měnového fondu a obhajuje zachování tradice, že tuto funkci má zastávat Evropan. V pondělí již jednala v Brazílii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Christine Lagardeová vyjíždí z rezidence francouzského velvyslance v Pekingu | Zdroj: Reuters

Christine Lagardeová vidí své šance na zvolení do čela Mezinárodního měnového fondu po návštěvě Indie příznivě. Indie se ale zatím nevyjádřila, zda její kandidaturu podpoří. Indický ministr financí Pranáb Mukherdží po schůzce uvedl, že indickou podporu zatím nelze zaručit.

Upřesnil, že Indie chce, aby volba šéfa Mezinárodního měnového fondu byla transparentní a aby se při ní nepřihlíželo ke státní příslušnosti kandidáta, ale k jeho zásluhám a schopnostem. Zpravodajové si všímají, že rozvíjející se ekonomiky mají výhrady k tomu, aby post šéfa Mezinárodního měnového fondu nadále zastával Evropan.

Přehrát

00:00 / 00:00

Investiční bankéř Ondřej Jonáš hodnotí ve Světě o jedné šance Christine Lagardeové

Podle investičního bankéře Ondřeje Jonáše má Lagardeová podstatné šance, protože celá Evropa se sjednotila za její kandidaturu. Upozorňuje, že vlivem krize a Dominiqua Strauss-Kahna se jedná o velice prestižní post.

Čínská diplomacie vyjádřila přání, aby volba nového ředitele byla transparentní a založená na meritokratickém posouzení věci. „Merit je jedna věc, to splňují všichni kandidáti, ale politická dovednost ředitele, taková, jakou měl Strauss-Kahn, že vrátil MMF na scénu ve významné roli, bude velice důležitá do budoucna,“ domnívá se Jonáš.

„Aby ředitel MMF vysvětlil kancléřce Merkelové nebo Sarkozymu, že musí změnit politiku. A nevím, jestli by Christiane Lagardeová takovou váhu měla,“ dodává.

Zájem o post šéfa Mezinárodního měnového fondu má i guvernér mexické centrální banky Agustín Carstens. Mezinárodní měnový fond přijímá nominace na nového šéfa do 10. června, rozhodnutí by pak mělo padnout do 30. června. Fond zatím vede Američan John Lipsky.

Místo se uvolnilo po odstoupení Dominiqua Strausse-Kahna. Ten je ve New Yorku obviněn z pokusu o znásilnění pokojské.

Martin Křížek, Helena Berková, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme