Letní sídla na jihu Evropy jsou mnohem dostupnější než dřív
Vlastnit dům na pobřeží Řecka nebo Španělska nemusí být pro řadu lidí už jen sen, ale celkem reálná možnost, jak investovat své peníze. Ceny nemovitostí na jihu Evropy jsou totiž kvůli dluhové krizi rekordně nízko. Koupě takového domu tak nemusí být jen záležitostí společenské smetánky.
Ceny nemovitostí na jihu Evropy šly dolů hodně, v průměru je to skoro o třetinu. Najdeme lokality, kde ceny spadly dokonce až o 50 procent, takže dnes je relativně běžné dostat se k atraktivní nemovitosti – k vile s bazénem a s tenisovými kurty – ve Španělsku, v Portugalsku, v Řecku či v Itálii v lokalitě, kam jezdí filmové hvězdy, například i za 3,5 milionu korun.
Ondřej Houska ze zahraniční redakce mluví o cenách nemovitostí v jižní Evropě v Odpoledním Radiožurnálu.mp3
Investice na jihu Evropy má v sobě řadu rizik. Víme, že to nejsou státy, kde by byl právní systém propracován do všech detailů. Takže například v Řecku se může běžně stát, že si zájemce koupí vilu na pobřeží, ale za chvíli se zjistí, že proto, že tato země nemá fungující katastr, pozemek už někdo vlastní.
Ve Španělsku je skoro milion prázdných bytů a ceny nemovitostí tam klesly, ale zdaleka ne tolik, jak se čeká, že ještě klesnou.