Libra kvůli brexitu prudce oslabuje, k dolaru je nejníž za posledních 31 let
Britská centrální banka přijala opatření ke zmírnění dopadů takzvaného brexitu. Ostrovní finanční instituce budou moci například snížit svůj základní kapitál, aby mohly dál půjčovat peníze. Libra se mezitím vůči dolaru propadla na nové 31leté minimum.
Guvernér centrální banky Mark Carney na tiskové konferenci řekl, že rizika související s brexitem, před nimiž jeho instituce varovala, se teď začínají zhmotňovat. Carney ale zopakoval, že centrální banka měla připravený jasný krizový plán, a ten začíná fungovat. Na všechno prý ale jeho instituce nestačí.
Podle Kanaďana Carneyho není pochyb o tom, že Británie vstoupila do období nejistoty a zásadních ekonomických změn. Centrální banka prý nemůže okamžitě a v plném rozsahu kompenzovat dopady současné nestálosti trhů.
Mark Carney oznámil uvolnění kapitálových pravidel pro britské banky, což by pro poskytování dalších půjček mohlo uvolnit až 150 miliard liber. Podle Financial Times tak v Británii končí období „ekonomické normálnosti," které centrální banka ohlásila před pouhými sedmi měsíci.
"We are entering a period of uncertainty" - #BoE governor Carney's #Brexit financial outlookhttps://t.co/K6pbNn362q https://t.co/ZLLsSFY7jx
— BBC Breaking News (@BBCBreaking) 5. července 2016
Libra mezitím na devizových trzích sestoupila vůči dolaru na nové minimum za více než 30 let. Spadla až na 1,3112 USD. Na úroveň před červnovým referendem tak ztrácí zhruba 12 procent.
Libra ztrácí i ke koši měn, ke kterému klesla až na nejnižší úroveň za více než tři roky. Euro k libře vykazovalo nárůst o 0,8 procenta.