Faltýnek: Babiš bude jednat o cenách mobilních dat i přípravě tendru na čtvrtého operátora

Premiér Andrej Babiš z hnutí ANO bude jednat se zástupci operátorů v Česku o cenách mobilních dat. V České televizi to řekl místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Mobilní data v Česku jsou dlouhodobě jedna z nejdražších v Evropské unii. Místopředseda Pirátů Jakub Michálek v debatě uvedl, že strana připravila návrh na snížení maximálního poplatku za předčasný přechod zákazníka k jinému mobilnímu operátorovi.

Praha (Aktualizováno: 16:59 24. 2. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Faltýnek z hnutí ANO | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nyní nesmí být poplatek vyšší než pětina měsíčních paušálů do konce sjednané doby trvání smlouvy. Na kolik by se měla maximální pokuta snížit, chce strana zveřejnit v úterý na tiskové konferenci.

Stát si musí vybrat mezi obyčejným autem nebo ferrari, říká o ceně mobilních dat šéf sdružení operátorů

Číst článek

Podle šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka se věcí zabývá i premiér Andrej Babiš (ANO), který chce řešit také mimo jiné zrychlení převodu čísla.

Podle Faltýnka Babiš v pátek zaslal dopis prezidentovi Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiřímu Šuchmanovi, ve kterém uvádí, že chce řešit ceny mobilních dat, rychlost převedení mobilního čísla, pokuty za předčasné ukončení smlouvy a přípravu tendru na čtvrtého operátora, který by se měl uskutečnit na podzim.

Podle Šuchmana bude ale diskuse o cenách mobilních dat limitovaná. „Společně všichni operátoři se k tomu nebudou moci vyjadřovat, protože by tam postupovali proti zákonu o ochraně hospodářské soutěže. V dopisu je pozvání nejenom pro mě, ale pro všechny mobilní operátory,“ vysvětlil.

Nyní je maximální doba převodu telefonního čísla deset dní, podle Faltýnka by mohlo jít o den či dva.

Návrh Pirátů

Jen jsem uvedla argument operátorů, bylo to vytrženo z kontextu, brání se kritice Nováková

Číst článek

Místopředseda Pirátů Jakub Michálek přesný údaj, na který by chtěla strana maximální pokutu snížit, nezveřejnil. Na dotaz moderátora, že aby šlo maximálně o stokoruny, musela by se snížit na pět procent, odpověděl „výborná dedukce“.

S Piráty na připravované novele podle Faltýnka spolupracuje také poslanec Patrik Nacher (ANO). Michálek spolu s dalším diskutujícím, poslancem Martinem Kupkou (ODS), kritizoval hnutí ANO za to, že již v minulosti slibovalo řešit cenu mobilních dat, ale v reálu se ceny nesnížily.

Ministryně průmyslu Marta Nováková (za ANO) vzbudila v minulých dnech rozruch výrokem o tom, proč mají Češi drahá mobilní data. Minulou neděli v ČT uvedla, že Češi spíš hledají připojení k bezdrátovým wifi sítím.

Minuta hovoru do zemí EU nemůže stát více než šest korun, dohodli se v Evropském parlamentu

Číst článek

Vybudování mobilních sítí podle ní stálo operátory miliardy korun a data jsou drahá, protože je využívá jen malá skupinka lidí. „My potřebujeme, aby daleko víc lidí využívalo těch mobilních sítí. A to je jedna z cest, která ke zlevnění dat povede,“ uvedla Nováková.

Češi platí podle analýzy Point Topic za jeden gigabyte (GB) stažených dat prostřednictvím mobilní sítě LTE nejvíce v Evropě. V průměru je vyjde na 6,5 dolaru. Následuje Španělsko a Nizozemsko s cenou přes pět dolarů, naopak nejméně jeden GB stojí ve Finsku, Švýcarsku a Rakousku, a to kolem deseti centů.

Chystaná aukce, která má přilákat konkurenta stávajícím operátorům, bude obsahovat stanovení požadavků pokrytí území a obyvatel, dálnic a železničních koridorů.

Zároveň budou nabídnuty frekvence v pásmu 3,4 až 3,6 GHz. Podmínkou bude také do budoucna rozvoj sítí páté generace (5G), což je podle ministerstva důležité zejména pro industriální aplikace či autonomní mobilitu.

Zdeňka Trachtová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme