Na částečný úvazek pracuje v ČR téměř 7 procent lidí. Jde o jeden z nejmenších podílů v EU
Český trh práce se začíná rozhýbávat a přibývá pracovních úvazků na zkrácenou dobu. To je podle ekonomů dobrá zpráva. Zatím totiž v Česku pracuje na částečný úvazek pouze necelých 7 procent lidí, což je pod průměrem Evropské unie.
Práce na zkrácený úvazek podle odborníků přispívá k větší pružnosti trhu práce. Umožní to zaměstnávat i ty lidi, kteří nemohou pracovat na plný úvazek. Jsou to například rodiče malých dětí, hlavně ženy nebo starší lidé.
Na potřebu dostat právě tyto lidi do práce upozorňují ekonomové už dlouho. Například i statistický úřad ve svých analýzách pravidelně říká, že právě v této oblasti existují v České republice velké nevyužívané rezervy.
Pracující senioři mohou snížit zátěž důchodového systému a možnost zaměstnání na částečný úvazek vyhovuje i mnoha matkám. Odborníci dokonce soudí, že větší rozšíření práce na částečný úvazek, třeba na 6 nebo na 4 hodiny, by mohlo zvýšit porodnost. Každopádně to rodičům malých dětí usnadní návrat do práce v pozdější době.
Přestože v Česku přibývá zkrácených úvazků, stále jsou velké rezervy. V letošním prvním pololetí pracovalo na částečný úvazek 6,6 procenta zaměstnaných. To znamená 326 tisíc 700 lidí. Ten podíl patří k nejmenším v Evropě. Za ČR jsou jen Bulharsko a Slovensko.
V Nizozemsku má zkrácený pracovní úvazek 51 procent zaměstnaných. Z toho je přes 77 procent žen. Víc než čtvrtina lidí pracuje na kratší úvazek v Dánsku, Švédsku, Rakousku, Británii nebo v Německu.
Čeští politici už dřív mluvili o tom, že budou slaďování práce a rodiny i aktivitu důchodců podporovat. Zmiňovali se třeba o daňovém odpočtu pro firmy, které starší lidi nebo matky a otce malých dětí na zkrácenou dobu přijmou. Nic z toho ale zatím neplatí.
Odborníci upozorňují, že i když je žádoucí, aby bylo více možností zkrácených pracovních úvazků, mělo by to být na přechodnou dobu. Protože pro zaměstnance to má i nevýhody. Například u mladých lidí hrozbu nižšího důchodu. Člověk, který pracuje na kratší dobu, má nižší výdělek a méně odvádí do důchodového systému, což má vliv na výši penze.