Na finančního arbitra se obrací čím dál více lidí, spory řeší rychle
„Braňme svá práva, všichni jsme spotřebitelé,“ vyzývá Finanční arbitr České republiky. Jeho služeb využívá rok od roku více lidí. Vyplývá to z hodnotící tiskové konference tohoto úřadu. V roce 2010 jim přišlo od spotřebitelů 822 stížností, což je stodvacetiprocentní nárůst během tří let. Arbitr řeší spory rychleji než soud a navíc zdarma.
Do podvědomí lidí vstupuje instituce jen postupně. Dosud měla také poměrně omezené pravomoci, zatím řeší jen spory klientů s bankami a ostatními finančními ústavy, pokud jde o platební služby, a to včetně platebních karet.
Finanční arbitr František Klufa říká, že se množí případy, kdy si lidé stěžují, že vybírali peníze v bankomatu, a i když peníze nedostali, z účtu jim je banka odepsala.
„V mnohých případech tam klient peníze zapomněl, to není pochybení banky. Ale v jiných případech se nám podařilo, že seč to byla jen tisícovka, banka následně klientovi peníze vrátila, protože bankomat nefungoval dobře,“ vysvětluje.
Úřad finanční arbitra ale neřeší jen špatné výběry z bankomatů. Jednomu člověku se například stalo, že najednou neměl dost peněz na účtu, na kterém byl pravidelný platební příkaz. Banka ho neupozornila, platební příkaz zablokovala, peníze přestala platit a platby neobnovila ani v okamžiku, kdy obnos na účtu byl. Zastavené platby byly na hrazení nájemného a klient banky, který žil v domnění, že platí vše, jak má, najednou dostal výpověď z bytu. Došlo dokonce na soud mezi majitelem bytu a nájemcem.
„Spor jsme vyřešili tak, že nakonec banka uznala své pochybení, klientovi se omluvila. Před 14 dny soud rozhodl, že zrušení nájemní smlouvy bylo protizákonné a smlouva běží i nadále. I díky řízení před finančním arbitrem,“ konstatuje Klufa.
V průměru se arbitr zabývá spory ve výši kolem 127 tisíc korun, ale vyřešil už i rozepři o korunu dvacet nebo o šest a půl milionu korun.
Od léta větší pravomoc
Pravomoci finančního arbitra České republiky by se měly od 1. července rozšířit, pokud vstoupí v platnost novela zákona, kterou teď projednává Poslanecká sněmovna. Nově by měl arbitr vstupovat do sporů týkajících se kolektivního investování a spotřebitelských úvěrů. Hlavně v této oblasti se totiž čeká radikální růst stížností.
František Klufa v této souvislosti připomněl, že podle studie Evropské unie si v loňském roce v průměru každý desátý spotřebitel stěžoval, a to na rozličné nepravosti, v čemž jsou obyvatelé České republiky stejní. Když však neuspějí při prvním pokusu o reklamaci, 69 procent Čechů to vzdá. Zatímco například Belgičané nebo Holanďané to vzdávají jen v jedné třetině případů.
Zaměstnanců Finančního arbitra České republiky je zatím čtrnáct, od července by se jejich počet měl zdvojnásobit. Také by se mělo změnit financování kanceláře. Zatím spadá pod Českou národní banku, pak by měl být finanční arbitr a jeho úřad financován ze státního rozpočtu z kapitoly ministerstva financí.