Na světové burzy vstupují firmy z rozvíjejících se zemí. A s velkými úpisy akcií

Počet firem, které vstupují na světové burzy, se zvyšuje. Roste také hodnota prvních úpisů akcií. Odborníci si od začátku letošního roku všímali hlavně těch velkých prvních veřejných nabídek akcií, a to v hodnotě více než jedné miliardy dolarů. Takových úpisů bylo podle CNBC hned 10.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Makléř v Lisabonu sleduje vývoj portugalských dluhopisů

Makléř v Lisabonu sleduje vývoj portugalských dluhopisů | Zdroj: ČTK

A to je nejvyšší hodnota od roku 2010. Tehdy se na trhu objevilo 14 nabídek v této velikosti. Loni analytici touto dobou zaznamenali jenom dva úpisy za zhruba jedné miliardy dolarů.

O největší primární úpis se postarala pojišťovací společnost. To není žádné překvapení, z minulosti víme, že na burzy vstupovaly hodně firmy z tohoto sektoru. Ale tady pozor - společnost je brazilská, a ne západoevropská nebo americká, jak je také obvyklé.

Přehrát

00:00 / 00:00

O úpisech akcií firem z rozvíjejících se zemí mluvil Jan Beneš

Pojišťovací skupina se jmenuje Banco do Brasil Seguridade a hodnota úpisu přesáhla 5 miliard dolarů. Firma nabídla akcie na burze Bovespa v Sao Paulu.

Za nejzajímavější úpis označili analytici iráckou telekomunikační společnost Asiacell. Firma vstoupila na burzu v Iráku a byl to největší úpis na Blízkém východě od roku 2008. Asiacell se navíc stala první firmou z tohoto sektoru, která obchoduje svoje akcie na burze v Bagdádu.

A do třetice ještě jeden příklad, tentokrát z Mexika. Tam se v prvním čtvrtletí o úpis přesahující 2,25 miliardy dolarů postaraly čtyři společnosti. Na trzích se tedy objevuje různorodá směsice společností. A jak je vidět, nejsou z Evropy. Většina z nich podle odborníků je z rozvíjejících se zemí.

Krizi nevnímají jako riziko

A důvod je například ten, že tyto firmy tolik nevnímají současnou ekonomickou situaci jako riziko, navíc nejsou výrazně zatížené vlastními hospodářskými problémy.

Do jisté míry to znamená oživení na akciových trzích.V souvislosti s ekonomickým vývojem ve světě se hodnota celkových úpisů loni oproti předchozím letům o něco snížila. Pohyby na burzách už ale začínají být viditelnější.

Mrné oživení nastává i v Evropě. Ukazuje to například studie poradenské společnosti PWC. Hodnota evropských primárních nabídek akcií vzrostla v prvním čtvrtletí na víc než 3 miliardy eur. To je o 40 procent více než ve stejném období loňského roku. Takže pro firmy je to i nadále osvědčený způsob, jak získat kapitál.

Je otázkou, zda se dočkáme oživení také na pražské burze. Záležet bude hlavně na vývoji v Evropě. Počet titulů na hlavním trhu se teď naopak sníží. O odchodu z burzy na jaře letošního roku rozhodla valná hromada AAA Auto. Zatím poslední titulem, který se na pražské burze objevil, je Tatry Mounitn Resort.

Milan Kopp, Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme