Pracovní trh ožívá a firmy chtějí i na začátku příštího roku hledat nové zaměstnance

Firmám se daří lépe, a tak plánují i po Novém roce více nabírat než propouštět. A to i přesto, že v prvním čtvrtletí už tradičně podniky dávají spíše výpovědi, protože je málo sezonní práce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Švadlena (ilustrační foto) | Foto: Elise Martinson

Podle společnosti Manpower se chystá nabírat nové lidi 6 procent firem a 5 procent bude propouštět. I když je tam rozdíl jen jednoho procenta, data jsou velmi pozitivní.

„Na první čtvrtletí jsou zaměstnavatelé vždycky velmi opatrní a výhledy jsou spíše negativní,“ připomíná generální ředitelka Manpower Group pro Česko a Slovensko Jaroslava Rezlerová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O optimistických vyhlídkách pracovního trhu v roce 2015 mluvila Zuzana Petráňová

„Takže toto je nejlepší výsledek vůbec a možná ukazuje, že ekonomika dlouhodobě začíná malinko růst a nálady zaměstnavatelů to odrážejí.“

Trh práce reaguje s časovým odstupem

Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar je ale v hodnocení situace na trhu práce opatrnější.

Průzkum se uskutečnil mezi 750 českými firmami. Celkem 88 procent firem nyní nepředpokládá žádné změny v počtu zaměstnanců. Čistý index trhu práce tak má pro následující čtvrtletí hodnotu plus jedna. Pro předchozí čtvrtletí plánovalo pracovníky propouštět 5 procent firem, nabírat 3 procenta.
Pramen: ČTK

„Optimismus, který lze například vyčíst z makroekonomických čísel – v našem případě rostoucí ekonomika o více než 2 procenta – se na trhu práce projeví vždy s nějakým odstupem. A to až s ročním, někdy i dvouletým.“

„Jinými slovy, zaměstnavatelé jsou velmi opatrní a vždy trvá nějakou dobu, než se přesvědčí o tom, že se situace skutečně lepší a mohou si dovolit najímání nových sil.“

Špicar také upozorňuje na to, že je v Česku velké množství absolventů, o které kvůli špatnému vzdělávacímu systému nemají zaměstnavatelé zájem.

Práci nabízí zpracovatelský průmysl i státní správa

Podle průzkumu společnosti Manpower nové pracovní příležitosti nabídne na začátku příštího roku tradičně hlavně zpracovatelský průmysl, ale i státní správa, zdravotnictví, vzdělávání nebo kultura.

Naopak horší situace bude na začátku roku například v turistickém sektoru, jako je ubytování a stravování.

A ten je vždycky velmi jednoznačně veden tím, jak jde sezona. Tam vidíme naprosto krásně tendenci negativní, když je zima, v létě zase velmi roste,“ říká šéfka Manpower Group Jaroslava Rezlerová.

Kromě toho budou lidé hůř hledat práci v těžařském průmyslu nebo v podnicích, které dodávají vodu, plyn a elektřinu.

Index práce v českých firmách v prvním čtvrtletí 2015 | Foto: ČTK

Milan Kopp, Zuzana Petráňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme