Prázdné sjezdovky, volná lůžka. Silný frank drtí švýcarská zimní střediska

Švýcarský frank je silný jako dosud nikdy. Daň za zrušení limitu vůči euru platí švýcarští exportéři a především turistický průmysl. Davos, kolébka zimních sportů a alpské turistiky, oslavil o víkendu 150. sezonu. Důvod k velkolepým oslavám však ve vyhlášeném zimním středisku nemají.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Švýcarské zimní středisko Davos

Švýcarské zimní středisko Davos | Foto: Klára Stejskalová

Do lanovky na nejvyšší vrchol nad Davosem nastupuje jen pár lyžařů. I proto tu češtinu na svazích člověk většinou nezaslechne. Na vysoké ceny si stěžují i samotní Švýcaři.

„Teď je všechno o 20 procent dražší. Není lacino ani pro nás. Pokušení jet na dovolenou do Schwarzwaldu je velké. Už teď jezdí hodně lidí nakupovat do Německa, které máme od nás 30 kilometrů," říká svěží sedmdesátník.

Nádherně upravené sjezdovky všech obtížností, lyžařů je na nich pomálu. Sehnat pokoj v některém z davoských hotelů také není problém. Ceny jsou ale kolem dvou set franků na noc. Dráž vyjde i cestování ve Švýcarsku velmi oblíbenou železnicí. Není divu, že i v pohodlných vozech rhétských drah se rozvine debata kolem silného franku.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Davosu natáčela reportérka Klára Stejskalová

„Teď se vyplatí jezdit na dovolenou do Německa, dá se to pořídit za příjemnou cenu. Ale je třeba hledat nějaké řešení. Když se mne zeptáte, co si myslím o EU, tak nemá žádný smysl. Je to pěkná teorie, ale v praxi to nefunguje," říká pan Biäsch. Podobně jako řada dalších Švýcarů ze svých problémů viní Evropskou unii a potíže jednotné evropské měny.

Na turistický ruch evropské problémy dopadají už delší dobu. Počet Evropanů trávících dovolenou v kolébce zimních sportů a alpské turistiky za posledních deset trvale klesá. Letošní sezona ovšem může skončit katastrofou. Obavy neskrývá ani manažer z davoské turistické centrály Nuoth Lietha.

„Obáváme se, že to projeví na návštěvnosti ze sousedních zemí, že Němci, Italové, Francouzi k nám přestanou jezdit. Ale týká se to i samotného švýcarského turismu, který je pro nás nejdůležitější. Hrozí, že Švýcaři začnou raději jezdit na dovolenou za hranice.“

„Musíme hledat nějaké dlouhodobé řešení. Musíme dál pracovat na tom, aby pobyt turistů u nás byl pro ně co nejatraktivnější. Co konkrétně nám pohyb kurzu franku přinese, ještě netušíme. To, že bychom teď zlevnili, abychom za pár týdnů opět zvyšovali ceny, však není řešením."

Jít s cenami dolů podle většiny Švýcarů znamená poškodit dobré jméno Švýcarska. Víkendové oslavy 150 let od první turistické zimní sezony v Davosu tak mohou být na dlouho posledním důvodem k všeobecnému veselí.

Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme