Putin: Evropa brání ruským investicím

Ruský premiér Vladimir Putin orodoval v Německu za bližší spolupráci Ruska a Evropy. Podle Putina nemají ruští investoři na starý kontinent volnou cestu. Německo ale pocity Rusů nesdílí a společnou celní politiku nebo zrušení víz zatím neuvažuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladiimír Putin | Foto: Jiří Hošek

Putin se v Berlíně sešel s německou kancléřskou Angelou Merkelovou a vystoupil také před německým vládním výborem pro ekonomické vztahy. Tam si postěžoval, že ruským investorům zůstávají dveře do Evropy zavřené. Jmenoval například neúspěšnou snahu o převzetí automobilky Opel rusko-kanadskou společností Magna.

Putin by proto velmi rád do budoucna prohloubil ekonomickou spolupráci Ruska a Evropy. „Nastínil plán sblížení ekonomik, konkrétně hospodářské politiky, celních pravidel, technických předpisů. Součástí plánu je dokonce zrušení víz a společná měna,“ popsala redaktorka Radiožurnálu v Moskvě Lenka Kabrhelová.

Merkelová už ale před schůzkou dala najevo, že takové úvahy o hlubší integraci považuje za předčasné. Německý ministr obrany Guttenberg radí Rusku udělat ještě mnoho domácích úkolů, například Moskva prý negarantuje právní ochranu ani ochranu investic a stále nesdílí řadu evropských principů.

Rusko není doposud ani členem mezinárodního společenství volného obchodu, což by mu mohlo v dalších jednáních s Evropou výrazně pomoci. S organizací WTO jedná o spolupráci už více než deset let. Na tiskové konferenci po skončení jednání německé kancléřky a ruského premiéra se Putin nechal slyšet, že přistoupení Ruska k WTO by se mohlo uskutečnit už v příštím roce.

Klára Stejskalová, Lenka Kabrhelová, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme