Sedmadvacítka chce snižovat množství odpadů

Evropský parlament dnes ve Štrasburku v prvním čtení schválil novelu směrnice o odpadech. Podle ní by se od roku 2012 už nemělo množství odpadů na hlavu zvyšovat a členské státy by měly stále více recyklovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

skládka | Foto: David Hertl

Na Kypru končí každý rok na skládkách přes 650 kilogramů odpadů na každého občana. V Nizozemsku jen 17, a to především díky recyklaci. Předseda výboru Evropského parlamentu pro životní prostředí Miroslav Ouzký proto vysvětluje: "Chceme produkovat co nejméně odpadů, když už produkovat budeme, tak chceme co nejvíce recyklovat, když nebudeme schopni recyklovat, tak chceme odpady energeticky nebo jinak využívat a dále zpracovávat. Pouze ve výjimečných případech je budeme skladovat pro další generace."

Do roku 2012 by se tak mělo množství odpadu v Unii ustálit a do roku 2020 výrazně poklesnout. Podle Miroslava Ouzkého schválený návrh neznamená, že by se vyvážely odpady například z Německa do České republiky. "Žádný bod dnes projednaný nebo schválený neopravňuje někoho k těmto obavám. Není k tomu žádný důvod," potvrdil Českému rozhlasu Ouzký.

Návrh byl přijat výraznou většinou 662 europoslanců, přičemž 17 bylo proti a 3 se hlasování zdrželi. Nečekají se proto problémy s dodatečným schvalováním.

Vít Pohanka, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme