Kanada 2:0 Česko

Smlouvy přes SMS i klamání zákazníků. Mikropůjčky jsou často cestou do dluhové spirály, ukázal test

Půjčíte si před výplatou tři tisíce a za pár měsíců po vás budou chtít 10 tisíc. Tak vypadají praktiky některých firem na internetu, alespoň podle Poradny při finanční tísni. Většina poskytovatelů takzvaných mikropůjček podle ní navíc nezveřejňuje všechny povinné informace. Česká obchodní inspekce letos zkontrolovala 27 nebankovních poskytovatelů úvěrů, přičemž u více než třetina z nich porušila zákon. Třeba tím, že se snažili lidi oklamat.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

„Půjčila jsem si ve výši 4000 korun, splatnost tam byla na 30 dnů,“ popsala Radiožurnálu mladá žena, která si nepřála uvést své jméno.

„Když jsem řekla, že takovou částku nemám, tak mi pouze nabídli, že si můžu odložit splatnost, to bylo kolem dvou, tří tisíc.“ 

Žena úvěr včas nesplatila a firma dluh po pouhém měsíci předala k mimosoudnímu vymáhání. V tu chvíli už ale požadovala 15 000 korun. Částka prý narostla o poplatek za půjčku, náklady za upomínky a vymáhání dluhu.

„Smlouva se podepisovala přes esemesku. Na jejich stránkách nebylo ani vlastně možné, že by se člověk mohl na tu smlouvu podívat,“ uvedla žena.

Poradna při finanční tísni, což je nezisková obecně prospěšná společnost, před malými půjčkami po internetu varuje. Testovala 30 vybraných společností, které krátkodobé úvěry nabízejí, a jen pět z nich zveřejnilo na svých stránkách všechny zákonné informace. Lidé tak dopředu nevědí, kolik vlastně zaplatí.

Rychlé, ale extrémně drahé

Největším zádrhelem těchto půjček podle ředitele poradny Davida Šmejkala je, že jsou extrémně drahé.

„Klient buď může požádat o prodloužení splátkového kalendáře za několik tisíc korun, nebo se dostane do prodlení a naskakují mnohdy nezákonné sankce a pokuty, které ten původní úvěr zněkolikanásobí. Oni nekontrolují úvěruschopnost klienta. Obchodní model, který je postavený na nesplácení, je nezákonný,“ říká.

Poskytovatelé nebankovních půjček musí nově získat licenci od České národní banky. Ta má na vyřízení licencí stávajících poskytovatelů ještě rok a postupně přebírá taky kontrolní činnost. Novinka v praxi platí od loňského prosince a stát si od ní slibuje, že omezí lichváře a nekalé praktiky na trhu s půjčkami.

Předsedkyně představenstva Asociace poskytovatelů nebankovních úvěrů Kateřina Kratina Černovská předpokládá, že právě udílení licencí trh pročistí. „V licenčním řízení už teď vidíme, že z několika desítek tisíc poskytovatelů spotřebitelských úvěrů, kteří byli prakticky anonymní, o licenci zažádal pouze zlomek.“

Na nebankovní poskytovatele úvěrů zatím dohlíží Česká obchodní inspekce (ČOI). Letos provedla 27 kontrol a v deseti případech zjistila porušení zákona.

„Nejčastěji zjistili inspektoři porušení obsahových náležitostí reklamy u spotřebitelského úvěru, ale taky porušení zákazu užívání nekalých obchodních praktik. Pokud je to možné, doporučuje ČOI nezadlužovat se zbytečně a každou půjčku si důsledně promyslet,“ řekl Radiožurnálu její mluvčí Jiří Fröhlich.

Některé firmy se podle inspekce snažily vyvolat dojem, že od smlouvy nelze odstoupit. Za to jim hrozí až pětimilionová pokuty. Pravomocné tresty ale zatím letos nepadly.

David Černý, Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme