Špatné výsledky průmyslu dál oslabily korunu. Chybí poptávka

Česká koruna je nejslabší k euru od poloviny listopadu. Kurz se dostal na hodnotu 25,50. A přispěla k tomu nepříznivá data z domácí ekonomiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

české peníze, bankovky

české peníze, bankovky | Foto: Eva Odstrčilová

Průmyslová výroba se v listopadu meziročně propadla skoro o čtyři procenta. Snižuje se už pátý měsíc v řadě a dostala se na nejnižší úroveň od podzimu 2009. Ještě v září přitom šla o čtyři procenta nahoru.

Recese nejvíc postihuje elektrotechnický průmysl, zájem klesá hlavně o výrobu počítačů nebo elektronických a optických přístrojů a zařízení. Problémy se už nevyhýbají ani automobilovému průmyslu, stále ještě zůstává tahounem průmyslové produkce, ale už na něj také doléhá krize na evropském trhu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nepříznivá data z domácí ekonomiky představil v Odpoledním Radiožurnálu Jaroslav Skalický

Analytici se shodují, že průmysl bude vykazovat horší výsledky i na začátku letošního roku.

To znamená, že i dál poroste nezaměstnanost. Nesnížila se jen výroba, ale také hodnota nových zakázek. Zahraniční zakázky přitom klesly o 0,6 procenta, zatímco domácí o 5,5 procenta.

To ukazuje, že situace v Česku je horší než v zahraničí. A je to začarovaný kruh. V Česku není poptávka, průmysl proto propouští. Lidé bez práce a tedy bez peněz budou opět víc šetřit, a čím víc budou šetřit, tím méně se bude vyrábět, a tím méně budou firmy potřebovat zaměstnanců. V listopadu se míra nezaměstnanosti zvýšila na 8,7 %.

Český statistický úřad také zveřejnil také čísla o zahraničním obchodě. Ten vykázal vyšší přebytek, než se čekalo. Vyšší než očekávaný byl růst vývozu. Na druhé straně pokles dovozu zase dokládá slabou domácí poptávku.

Nekupují domácnosti, do nových zařízení neinvestují firmy. To táhne domácí ekonomiku dolů a vývoz to už nedokáže kompenzovat. Koruna slábne, kdyby byla silnější, měli by vývozci zhoršenou pozici na zahraničních trzích.

Česká národní banka má zájem na slabší koruně, je to prakticky jediná možnost, jak pomoci ekonomice, jak udržet konkurenceschopnost zboží na zahraničních trzích. Viceguvernér banky Vladimír Tomšík dokonce mluvil o možnosti intervence za oslabení kurzu. To je možná dobrá zpráva pro exportéry, ale špatná pro turisty.

Vývoj průmyslové výroby v Česku (listopad 2011 - listopad 2012) | Foto: ČTK

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme