Střadatelé ve třetím pilíři ubývají, je jich o 130 tisíc méně než loni

Různé formy důchodového připojištění využívalo na konci třetího čtvrtletí přes čtyři miliony a 800 tisíc lidí. Podle Asociace penzijních společností tak oproti loňskému roku ubylo asi 130 tisíc střadatelů. Ještě v létě to bylo asi o 85 tisíc méně než na konci roku 2013.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká koruna (ilustrační foto) | Foto: Matěj Skalický | Zdroj: Český rozhlas

I přes úbytek lidí, kteří ve třetím důchodovém pilíři spoří, je podle člena odborné důchodové komise Jaroslava Vostatka v tomto pilíři pořád moc účastníků:

„Tyto pilíře ve světě jsou pouze pro střední třídu. Nejsou pro chudé, kteří jsou zabezpečeni základním systémem a k tomu ještě systémem sociálního pojištění nebo systémem podnikových penzí propojeným kolektivními dohodami.“

Vrcholný zájem byl o třetí důchodový pilíř na konci roku 2012. Tehdy do něj vstoupilo velké množství lidí najednou, protože chtěli využít starých podmínek.

Třetí pilíř je doplňkovým spořením, do kterého lidé vstupují dobrovolně, můžou střádat libovolnou částku a stát jim vyplácí příspěvek. Umožňuje i daňové odpočty. Jejich výše se určuje podle toho, kolik si každý ročně nastřádá.

Počet účastníků penzijního připojištění v transformovaných fondech 2000 - 2014 | Foto: ČTK

Zuzana Petráňová, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme