V Německu se schyluje ke zdražení práce zahraničních dělníků

V Německu se sjednocuje vláda i opozice ke společnému postupu proti dumpingovým platům zahraničních dělníků. Jen v masozpracovatelském průmyslu přišlo o práci už 20 tisíc německých řezníků, které vytlačili Poláci. Ti pracují za podstatně nižší mzdy a zaměstnavatelům se několikanásobně vyplatí dát práci raději jim.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

maso

maso | Foto: Agroweb

Zahraniční dělníci nyní pracují v Německu třeba za 1 či 2 eura za hodinu. Velká účelová koalice CDU-SPD to chce změnit a uvažuje zavedení povinné minimální mzdy. Ta je dosud stanovena jen ve stavebnictví a lodní přepravě.

Zaměstnavatelé ji však často nerespektují, stejně jako zákaz práce přes 60 hodin týdně. Možnosti státní kontroly jsou totiž stále omezené, byť ke konci roku by kontrolní orgány měly mít už 7 tisíc zaměstnanců. Odbory jsou proti plošně stanovené minimální mzdě, jako ve Francii nebo v Británii; bojí se, že by se tak zúžily mantinely pro jejich tarifních jednání.

David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme