V USA sílí hlasy proti dohodám o volném obchodu se Střední Amerikou

Americké státy produkující cukr a textil by údajně mohl poškodit bezcelní přístup dalších zemí na trh ve Spojených státech. Tvrdí to alespoň zástupci Demokratické strany a dokonce i části republikánů. Administrativa prezidenta Bushe dohodu o volném obchodu obhajuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americko-mexická hranice | Foto: Miroslav Konvalina

Po Senátu schválila dohodu o volném obchodu také Sněmovna reprezentantů, a zelenou tak dostalo zrušení cel na zboží putujícího mezi USA a Kostarikou, Salvadorem, Guatemalou, Hondurasem, Nikaraguou a Dominikánskou republikou. Kritikům z Demokratické strany a části republikánů zejména vadí, že na americký trh dostávají bezcelní přístup další země a že to poškodí americké státy produkující cukr a textil.

Administrativa prezidenta Bushe argumentuje tím, že se Spojeným státům otevírají trhy v bezprostředním sousedství a že se podporou prosperity v nejchudších zemích Střední Ameriky sníží nelegální migrace do USA.

Ve Washingtonu ale sílí hlasy proti dohodám o volném obchodu, které podle části politiků umocňují americký obchodní deficit.

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme