V USA sílí hlasy proti dohodám o volném obchodu se Střední Amerikou

Americké státy produkující cukr a textil by údajně mohl poškodit bezcelní přístup dalších zemí na trh ve Spojených státech. Tvrdí to alespoň zástupci Demokratické strany a dokonce i části republikánů. Administrativa prezidenta Bushe dohodu o volném obchodu obhajuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americko-mexická hranice | Foto: Miroslav Konvalina

Po Senátu schválila dohodu o volném obchodu také Sněmovna reprezentantů, a zelenou tak dostalo zrušení cel na zboží putujícího mezi USA a Kostarikou, Salvadorem, Guatemalou, Hondurasem, Nikaraguou a Dominikánskou republikou. Kritikům z Demokratické strany a části republikánů zejména vadí, že na americký trh dostávají bezcelní přístup další země a že to poškodí americké státy produkující cukr a textil.

Administrativa prezidenta Bushe argumentuje tím, že se Spojeným státům otevírají trhy v bezprostředním sousedství a že se podporou prosperity v nejchudších zemích Střední Ameriky sníží nelegální migrace do USA.

Ve Washingtonu ale sílí hlasy proti dohodám o volném obchodu, které podle části politiků umocňují americký obchodní deficit.

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme