obchod

|Dominika Píhová |Zprávy z domova

Leták s černochem pobouřil zákazníky Lidlu. Žijeme v 21. století, vzkázal jim řetězec

Jediný leták vyvolal na sociálních sítích nečekanou diskusi a vlnu kritiky. Některým zákazníkům řetězce Lidl se nelíbí, že se v reklamním letáku objevil černošský model. Někteří tvrdí, že od letáku v Česku čekají typické české modely, jiní dodávají, že podobná reklama odradí zákazníky-vlastence. Lidlu se ale také desítky uživatelů zastaly. V pozitivních příspěvcích obchodnímu řetězci děkují a chválí ho za způsob, jakým na kritické ohlasy reaguje.

| ČTK |Zprávy ze světa

Ukrajinská učitelka zkoušela prodat třináctileté děvče na orgány, řekl ministr

Ukrajinská policie zadržela v Charkově na východě země učitelku, která se prý za částku odpovídající čtvrt milionu korun pokoušela prodat třináctileté děvče ze sirotčince, kde pedagožka působila. Dívka se měla stát zdrojem orgánů k transplantaci, oznámil v úterý ukrajinský ministr vnitra. Za obchodování s lidmi hrozí ženě až 15 let vězení. Učitelčin manžel, sám bývalý policista, o verzi úřadů pochybuje a tvrdí, že manželka se stala obětí provokace.

| ČTK |Ekonomika

Devizové rezervy Číny klesly na minimum. Může za to i vzestup amerického dolaru

Čínské devizové rezervy v říjnu klesaly nejrychlejším tempem od začátku letošního roku a sestoupily až na minimum za pět a půl roku. Oznámila to dnes čínská centrální banka. Rezervy druhé největší ekonomiky světa sráží odliv kapitálu a snahy centrální banky brzdit pokles domácí měny. Říjnový propad ale podle analytiků z Reuters zesílil všeobecný vzestup hodnoty dolaru.

|Jaromír Marek |Zprávy ze světa

Dekorativní koberečky naznačují, kdo je mezi Turky v kurzu. Prezident Erdogan je vyprodaný

Turecko zažívá po potlačeném puči dramatické období. Ve vězení skončily desítky tisíc lidí, jiní přišli o práci. Ankara tvrdí, že státní převrat zosnovali přívrženci duchovního Fethullaha. Věří tomu i většina Turků. Důvěřují totiž svému prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi, kterému roste oblíbenost. To vše je možné vyčíst i v malém obchodě s koberci v tureckém městě Gaziantep.

|Filip Nerad |Ekonomika

Poslední velká překážka padla. Akcionáři SABMiller a AB InBev schválili spojení největších pivovarnických skupin světa

Každé čtvrté pivo na planetě pochází ze dvou největších pivovarských skupin na světě. Ve středu padla poslední překážka pro to, aby se tito největší výrobci piva spojili a vytvořili jednu obří společnost. Pak už nic nebude bránit tomu, aby světová pivovarská jednička AB InBev převzala majitele Plzeňského Prazdroje, firmu SABMiller. Obě firmy plánují jednu z největších transakcí v dějinách dokončit v říjnu.