Vláda má jednat o změnách stavebního spoření

Vládní kabinet připravuje reformy o stavebním spoření. Bude snížena jeho podpora, v debatě se objevil dokonce názor, že by mělo být stavební spoření zcela zrušeno.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

stavební práce

stavební práce | Foto: Tomáš Šácha | Zdroj: Český rozhlas

Vláda bude ve středu jednat o změnách státní podpory stavebního spoření. Výčet problematických kroků uvádí tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý. „Změny jsou tři. První není problematická, pouze staví stavební spoření na úroveň standardního bankovního produktu, a to je zrušení daňového osvobození u úroků z vkladů. Tam bude 15procentní sazba.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý a předseda správní rady Občanského sdružení majitelů domů, bytů a dalších nemovitostí Tomislav Šimeček o změnách ve stavebnním spoření

„Další poměrně problematická záležitost je snížení státního příspěvku, a to i u smluv, které jsou už uzavřeny. Stát má záměr snížit příspěvek u všech smluv na 2 000 korun. Tyto změny sice nepoloží systém stavebního spoření, ale vysílají nebezpečný signál lidem, že jejich podmínky se mohou měnit - a je otázkou času, kdy to stát bude dělat u dalších produktů,“ míní Šedivý.

„Třetí opatření je realizace úspory pro rok 2011, kdy stát hodlá zdanit příspěvek, který bude vyplacen v roce 2011 za rok 2010 50procentní sazbou. To považujeme za velmi špatné a je to zásah do práv, která už vznikla,“ zdůraznil Šedivý.

Za problém považuje Šedivý možnost, že stavební spoření by se mohlo použít pouze na bydlení, což se uvádí ve vládním prohlášení. Šedivý poukazuje na možnost likvidace tzv. přátelského klienta. „Laicky řečeno klienta, který do spořitelny vkládá peníze, které si půjčují jiní lidé.“

Předseda správní rady Občanského sdružení majitelů domů, bytů a dalších nemovitostí Tomislav Šimeček si však myslí, že by nešlo o žádnou ztrátu. Stavební spoření dokonce považuje za jednu z příčin vzniku finanční krize ve Spojených státech.

„Souhlasíme s vládním záměrem, ale musí být udělaný naprosto transparentním legislativním způsobem, to znamená, neměly by tam být retroaktivity,“ míní Šimeček.

Milan Kopp, Barbora Kreuzerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme