Kellner, Číňané a Nováci

Tak to by se zase mohly na Novu vrátit kung-fu filmy! Tímto způsobem by mohl někdo zavtipkovat a připomenout fakt, že dodnes nejúspěšnější soukromá televize u nás vysílala v prvním období ohromné množství snímků s bojovníky v asijských stylech. A když tedy dnes získává televizi Nova skupina PPF, rozsáhle aktivní v Číně, comeback filmových mistrů kung-fu se jeví jako logický. Ale žerty stranou. Petr Kellner by asi o nic podobného nestál.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Kellner | Foto: Petr Topič/ MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Pojem kung-fu filmů pochází totiž z Hongkongu – někdejší britské kolonie – místa, které je dnes ve svém specifickém postavení trnem v oku komunistické Číny.

Nicméně obavy, že Kellner může skrze Novu zkoušet působit na veřejné mínění i na politiky mimo jiné právě pokud jde o vztahy s Čínou, jsou jistě na místě. Má přece zájem na vztazích co nejlepších, v tom si notuje s prezidentem Milošem Zemanem. Jenže takové zrovna nyní nepanují.

Množí se totiž pochybnosti kolem firmy Huawei, která by se chtěla podílet na tuzemské mobilní internetové síti 5G, ale řada našich západních spojenců v čele s USA před Huawei varuje. Což činí i naše Národní centrum kybernetické bezpečnosti a vláda to nebere na lehkou váhu.

BIS hovoří o stále se rozšiřující činnosti čínských zpravodajských služeb, a pražský magistrát se dočista rozkmotřil s partnerským Pekingem. Ten nechtěl ani slyšet, že by se ze smlouvy, uzavřené minulým vedením české metropole, mohla vypustit pasáž, kde Češi devótně uznávají takřečenou „politiku jedné Číny“. Konkrétně vůči primátorovi čínská strana metá blesky. A tak dále.

To je Kellnerově holdingu PPF jistě nepříjemné. Stejně jako mu byla krajně nepříjemná aféra nakonec rychle ukončeného sponzoringu Univerzity Karlovy dceřinou PPF Home Credit, podle mnohých firmou morálně problematickou.

Kellnerova společnost PPF koupila televizi Nova. Obchod ji stál zhruba 48 miliard korun

Číst článek

Tohle všechno, a ono to bude jistě přibývat, by TV Nova v Kellnerových rukou jistě mohla jakž takž žehlit, uhlazovat, mlžit a zpochybňovat. Ovlivnitelných diváků má pořád značný počet. Ale víc ani skrz sledovanou televizi nezmůže. 90. léta a davy nekritických konzumentů Novy za Vladimíra Železného jsou nenávratně ty tam.

A tak Kellnerova Nova těžko může například přimět ke větší vstřícnosti vůči Číně české politiky jaksi „en bloc“, když se k ní staví spíš rezervovaně obě vládní strany a vysloveně odmítavě opozice. Třebaže obchodování s Čínou nikdo ukončit nechce. Vyjma firem, a není jich úplně málo, které tam udělaly prachbídnou zkušenost a o takřečené Říši středu už nechtějí do smrti slyšet.

Nicméně 48 miliard, které má Kellner zaplatit za společnost CME, působící ještě v Bulharsku, Rumunsku na Slovensku a ve Slovinsku, je značná suma a zkušený obchodník jako on jistě nevyhazuje peníze oknem. Podnik bude vydělávat. A zároveň možná tak trochu pracovat na lepším obrazu Čínské lidové republiky. Ale také třeba ani moc ne.

Aby diváků nezačalo ubývat, když se navíc nejspíš nedočkají ani návratu kung-fu...

Ondřej Konrád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme