Důvěra je teď ještě cennějším zbožím než léky a vakcína

Není divu, že lidé hledí s nedůvěrou do příštích koronavirových dnů a týdnů. Znepokojivé jsou údaje o nákaze a především počty hospitalizovaných, těžkých stavů a také nakažených zdravotních sester a lékařů.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rouška | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Premiér Andrej Babiš, ministr zdravotnictví Roman Prymula i další členové vlády zachmuřeně připouštějí restrikce, které ještě nedávno vylučovali.

Jistěže by se nákaza novým typem koronaviru zvládala mnohem lépe, kdyby ve společnosti panovala vyšší důvěra. Důvěra občanů v politiky a instituce, vzájemná důvěra mezi lidmi s jinými názory, důvěra v experty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Šabata: Důvěra je teď ještě cennějším zbožím než léky a vakcína

Jenže solidarita patrná při jarní první vlně je pryč. Nedůvěra Českem vládne. Nepochybně ji zvýšilo amatérské jednání vlády v boji s nákazou, ale byl by omyl myslet si, že před koronou byla česká společnost výkladní skříní společenské důvěry. Nebyla.

Český rozhlas se skupinou sociologů právě před rokem zveřejnil výsledky unikátního výzkumu – nazvali jsme ho Rozděleni svobodou, který na vzorku 4 039 respondentů zkoumal stav společnosti 30 let od listopadové revoluce v roce 1989. A zjistil, že vyšší důvěra panuje – a to napříč společností – v takzvané mocenské instituce, tedy soudy, policii a další.

Nabídli pomoc

Naopak všech šest společenských tříd nedůvěřuje institucím politickým – vládě a parlamentu. Bohatí i strádající, lidé ve městech i na venkově, vzdělaní i na okraji společnosti, mladí i staří, ty všechny spojuje jedno – nedůvěra v politické instituce.

Jenže právě vláda a poslanci rozhodují, jakými způsoby čelit nákaze, a jejich pokyny by se měli řídit všichni ti lidé, kteří jim masivně nedůvěřují. To nemůže fungovat.

Česká společnost teď v nejméně vhodné chvíli dostala ke splacení účet, na který se připisovalo roky a za který sice nesou odpovědnost Babiš, Vojtěch, Hamáček, Schillerová, ale také politické garnitury předchozí.

Co s tím? Kde rychle vzít solidaritu a pozitivní energii a ochotu věřit státu, které jsou teď snad ještě cennější než léky a vakcína? Vláda už dostala stovky rad, většinou dobře míněných a rozumných. Ostatním nabízíme jednu zkušenost z historie a jeden příběh.

Americký profesor historie Timothy Snyder varuje ve skvělé knize Tyranie – 20 lekcí z 20. století – před zneužitím krizových situací k uzurpování moci. A jeho rada zní: „Přirozený strach a úzkost nás nesmějí dohnat ke zničení stávajících institucí.“

Alarmující je počet nakažených zdravotníků, říká epidemiolog Smejkal. Nabádá k dodržování opatření

Číst článek

Příběh je z Uherského Hradiště – okresu postiženého nákazou opravdu tvrdě. Ředitel Uherskohradišťské nemocnice Petr Sládek v sobotu v České televizi řekl: „Lékaři a sestry jsou už hodně unavení. Hlavně ti, kteří se starají o covidová lůžka.“ Ještě dříve než ministerstvo proto vyzvali mediky a zdravotníky mimo obor, aby jim přišli pomoct.

Výsledek? „Ozvalo se hodně mediků i hodně lidí z dřívějšího personálu,“ říkal ředitel. „A dnes mi volal jeden kolega lékař, který je v privátním sektoru, a nabídl mně pomoc.“

Ne, nikdo nevyzývá ke slepé důvěře v politiku a k nástupu amatérů do nemocnic. Ale za zamyšlení ten úžasný příběh stojí.

Autor je šéfredaktor Českého rozhlasu Plus

Petr Šabata Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme