Karlovarský festival představil nový plakát. 53. ročník ocení Hanzlíka, ve znělce si zahraje Affleck

Letošní 53. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech si při slavnostním zahájení připomene režiséra Miloše Formana. V kině hotelu Thermal se bude promítat film Lásky jedné plavovlásky a Formanovi bude věnován i zahajovací koncert, na kterém Český národní symfonický orchestr zahraje hudbu z filmů Hoří má panenko, Taking Off, Valmont, Amadeus a Vlasy. Cenu prezidenta festivalu letos převezme herec Jaromír Hanzlík.

MFF Karlovy Vary Praha/Karlovy Vary (Aktualizováno: 12:00 23. 4. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident festivalu Jiří Bartoška a plakát k 53. ročníku MFF Karlovy Vary

Prezident festivalu Jiří Bartoška a plakát k 53. ročníku MFF Karlovy Vary | Foto: Kamaryt Michal | Zdroj: ČTK

„Miloš Forman byl nejen skvělým filmařem, ale také velkým přítelem karlovarského festivalu. Rozhodli jsme se ho připomenout nikoliv nějakými oslavnými projevy, ale tím, co symbolizoval – filmem,“ vysvětluje uvedení Formanova filmu Lásky jedné plavovlásky prezident festivalu Jiří Bartoška.

„Věříme, že uvedení tohoto filmu uvítají i naši zahraniční hosté, kteří nemají tak častou možnost vídat Formanovu českou tvorbu, která zásadním způsobem ovlivnila vývoj naší kinematografie,“ uvedl festival v tiskové zprávě.

Cenu prezidenta MFF KV za umělecký přínos české kinematografii získá na 53. ročníku MFF Karlovy Vary herec Jaromír Hanzlík | Foto: L. Hatašová | Zdroj: Film Servis Festival Karlovy Vary

Cena za umělecký přínos

Jaromír Hanzlík, který letos oslavil 70. narozeniny, dostane od Jiřího Bartošky Cenu prezidenta za umělecký přínos české kinematografii. Karlovarský festival při této příležitosti uvede snímek Antonína Máši a Jana Čuříka Bloudění z roku 1965.

Výběr filmu k ocenění Hanzlíka festival konzultoval přímo s hercem. Nakonec jsem se ustálila na Bloudění, tam se mi zdá, že to je film, který v 60. letech se trošku lišil od filmů generačních souputníků Antonína Máši. Hanzlík to uvítal a dohodli jsme se na Bloudění, řekla novinářům k výběru psychologického dramatu umělecká poradkyně festivalu Eva Zaoralová.

Nová znělka s Affleckem

Představí se i nová festivalová znělka, v té figuruje oscarový herec Casey Affleck, který loni v Karlových Varech obdržel Cenu prezidenta. Natáčení se opět ujal dlouholetý autor karlovarských znělek, režisér Ivan Zachariáš.

Natáčelo se v lednu v severním Hollywoodu. Prošla až druhá verze scénáře, první se Affleckovi nelíbila, řekli novinářům zástupci festivalu na pondělní tiskové konferenci.

V nové znělce, která bude slavnostně představena na zahájení 53. ročníku MFF Karlovy Vary, uvidíme loňského držitele Ceny prezidenta MFF Karlovy Vary, oscarového herce Caseyho Afflecka | Zdroj: Film Servis Festival Karlovy Vary

Vizuál '53

Na pondělní tiskové konferenci v pražském hotelu Augustine byl odhalen i vizuální styl 53. ročníku. Jeho autorem je opět grafické studio Najbrt.

Odhalení vizuálního stylu 53. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary | Foto: Kristina Roháčková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Vizuální styl 53. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary | Foto: Kristina Roháčková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Pobaltská nová vlna

U příležitosti stého výročí vzniku nezávislé Litvy, Lotyšska a Estonska uvede festival rozsáhlou retrospektivu poetických dokumentárních snímků z Pobaltí.

Kolekci klíčových titulů „pobaltské nové vlny“, jejíž počátky sahají do raných šedesátých let, zarámuje nový dokument renomovaného litevského tvůrce Audriuse Stonyse a lotyšské dokumentaristky Kristiny Briede Mosty času, uváděný v Karlových Varech ve světové premiéře.

Pocta Austin Film Society

Jednu ze svých sekcí věnuje festival neziskové filmové organizaci Austin Film Society založené v roce 1985, jež se řadí mezi klíčové filmové instituce v USA. Sekce Made in Texas: Pocta Austin Film Society uvede devět celovečerních filmů a dva programy snímků krátkometrážních.

Festival ve Varech má nové sponzory. Místo ČEZ budou hlavními partnery EP Industries a Mall.cz

Číst článek

Hostem festivalu bude zakladatel a umělecký ředitel Austin Film Society, režisér a producent Richard Linklater. V přehlídce bude uveden jeho kultovní debut Flákač.

Noví sponzoři, bez ČEZu

Letošní ročník festivalu začne v pátek 29. června a potrvá do soboty 7. července. Rozpočet se bude letos pohybovat okolo 140 milionů korun, uvedlo na pondělní tiskové konferenci vedení festivalu. Ministerstvo kultury přispěje částkou 30 milionů.

Akce letos nebude mít generálního partnerta, ale novou partnerskou strukturu. Hlavním partnerem se stal internetový obchod Mall.cz, dalším sponzorem bude EP Industries. Obě společnosti jsou spojeny s podnikatelem Danielem Křetínským. Obě firmy mají podle serveru iHNED.cz ročně posílat zhruba 15 milionů korun.

Akci bude letos nově podle informací Radiožurnálu jednorázově sponzorovat i těžební firma Sokolovská uhelná. Zčásti tak nahradí výpadek peněz od generálního partnera, kterým byl polostátní ČEZ.

ČEZ byl generálním sponzorem karlovarského filmového festivalu šestnáct let. V březnu však náhle oznámil, že musí šetřit. Organizátoři tak čtyři měsíce před začátkem akce přišli téměř o 20 milionů korun, což činí asi pětinu rozpočtu.

haf, Kristina Roháčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme