Novým šéfem činohry Národního divadla bude Špinar, baletu Barankiewicz

Novým uměleckým šéfem činohry Národního divadla v Praze (ND) bude od příští sezony kmenový režisér Daniel Špinar. Vystřídá Michala Dočekala, jemuž končí mandát v červnu 2015. Novým šéfem baletního souboru se stane sólista Stuttgartského baletu Filip Barankiewicz. Soubor převezme po Petru Zuskovi v sezoně 2017/2018. Oznámil to ředitel Národního divadla Jan Burian.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní divadlo a Nová scéna | Foto: Filip Jandourek

„Neměl jsem jednoznačné favority a moc si vážím toho, že výběrového řízení se zúčastnily opravdu výrazné, silné osobnosti jak českého divadla, tak evropského baletu nebo evropského tanečního divadla,“ řekl Jan Burian Českému rozhlasu.

Pětatřicetiletého Daniela Špinara po celodenním jednání řediteli doporučila odborná komise. "Všichni kandidáti nám osobně představili a upřesnili své koncepce. Po podrobné rozpravě a zvážení všech aspektů jsme doporučili výraznou většinou hlasů jako nejvhodnějšího kandidáta Daniela Špinara," sdělil ČTK předseda komise a Garanční rady ND, rektor AMU Jan Hančil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výběru nových šéfů činohry a baletu mluvil na Radiožurnálu ředitel Národního divadla Jan Burian

„Já jsem hlavně samozřejmě zvažoval jejich umělecké plány, ambice a řekněme kompatibilitu jejich programů s mým programem, který se jmenuje Transformace Národního divadla jako příležitost pro jeho další rozvoj,“ přiblížil výběr nových šéfů souborů ředitel Burian.

O post uměleckého ředitele činohry se vedle Špinara ucházel umělecký šéf Klicperova divadla v Hradci Králové David Drábek a umělecký šéf Komorní scény Aréna Ostrava Ivan Krejčí.

Špinar je podle ředitele Národního divadla zřejmě nejvýraznější představitel režijní generace třicátníků a mimo jiné přesvědčil skladbou svého týmu.

„Jeho program přináší tu změnu, že by činohra ND měla mít větší množství stálých režisérů, program by měl být koncentrovanější, měl by se víc soustředit na dlouhodobou práci s hereckým souborem, na rozvoj jednotlivých osobností a individualit. Já si myslím, že je to to, co činohra po těch 25 letech zase potřebuje jako žádoucí změnu,“ zmínil Burian.

režisér Daniel Špinar | Foto: Tomáš Vodňanský

Špinar chce navázat na "Dočekalovu éru" a dál usilovat o moderní divadlo. Podle něj činohře chybí vzájemná komunikace. Chce obměnit soubor zejména o mladé herce. "Mělo by tu být víc stálých režisérů, kteří by se souborem pracovali kontinuálně," řekl ČTK.

O vedení souboru baletu se kromě varšavského rodáka Filipa Barankiewicze dále ucházeli choreograf Jiří Bubeníček, první sólista drážďanského baletu Semperoper, a bývalá primabalerína Daria Klimentová z Anglického národního baletu, pedagožka Royal Opera House. Komise začátkem prosince navrhla řediteli Burianovi první dva jmenované.

„Já si myslím, že Filip Barankiewicz je absolutně renomovaný tanečník a pedagog evropské taneční scény, který sem přivede řekněme zajímavé choreografy, přece jenom zase trošku jiné než Petr Zuska,“ zdůvodnil jeho výběr ředitel Burian a dodal:

"Myslím si, že můžeme čekat, že bude spolupracovat i se svým v uvozovkách konkurentem Jiřím Bubeníčkem jako choreografem, a myslím si, že se mu určitě podaří zkvalitnit soubor, co se týká třeba klasického tance, protože v tom je uznávanou autoritou i šířeji než v Evropě.“

ČTK, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme