Deska týdne: Faun Fables

Písničkářka Dawn McCarthy alias Faun Fables přináší do zaběhlé řady Desek týdne rurálního ducha americké písničkářské tradice s kořeny zapuštěnými v minulých stoletích. Přesto je její muzika aktuální. Šesté album Light Of A Vaster Dark vychází znovu na labelu Drag City, který má pro podobné samorosty na hudební scéně evidentně slabost. Vzpomeňme na Joannu Newsom, Baby Dee nebo Edith Frost. Hudební agroturistika na Radiu Wave!

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Faun Fables | Foto: Michael McCamish

Výtvarnice, performerka a písničkářka z washingtonského Spokane Dawn McCarthy založila projekt Faun Fables v roce 1997. O dva roky později si sama vydala příznačně nazvaný debut Early Songs, který později vyšel v reedici u Drag City. Folk s apalačským nádechem oslovil kytaristu Nilse Frykdahla z avantrockových Sleepytime Gorilla Museum. Ten se stal Dawniným stálým spolupracovníkem. Jejich kolaborační úsilí přineslo první albové ovoce v podobě Mother Twilight z roku 2001, na kterém se pohanskou poetikou prostoupené písničkářství vycházející z ostrovního folku 70. let obohatilo o rockovější rozměr.
Jak to bylo s písničkářkou Faun Fables dál, se dozvíte v profilu od Roberta Candry.

Přehrát

00:00 / 00:00

Profil Faun Fables

„Kvartet, který do svých koncertů rád začleňuje taneční či dokonce loutkoherecké prvky, tahá za nitky melodií docela zručně, přesto to k plnému ovládnutí posluchače nestačí. Občas se totiž soustředí víc na fádní rytmus, a to pak jejich „kramářské" písně nezachrání ani dominantní smyčce a dechy. Faun Fables vyprávějí své bajky za doprovodu arzenálu relativně exotických nástrojů - nechybí irský tradiční buben bodhrán, elektrická harmonika či bambusová flétna šakuhači - častou monotónnost nahrávky ale ani to zcela nevyváží,“ tvrdí v ukázce z první recenze ne zrovna nadšený redaktor Aleš Stuchlý.

Faun Fables – Light Of A Vaster Dark | Foto: Drag City
Přehrát

00:00 / 00:00

Recenze alba Light Of A Vaster Dark od Faun Fables I.

Pro prvního hodnotitele bylo album Light Of A Vaster Dark příliš fádní, úplně jiný názor má ale moderátor pořadu out Of Step – Banán: „Přiznám se hned na začátku, že jsem k nové desce Faun Fables přistupoval s dost velkou nedůvěrou, nicméně tentokráte jsem se trochu přepočítal. Především, ta deska je velmi zvláštní a dost neuchopitelná. Hned na začátku vám dá jasně najevo, že k ní budete muset zaujmout zcela specifický postoj, jinak vás k sobě vůbec nepustí. Když to dokážete, čeká vás velká odměna v podobě možnosti nahlédnout do světa za zrcadlem, kde všechno funguje podle jiných pravidel. Dawn McCarty vás sevře do své náruče a bude vás konejšit hlasem, jež prostě může jen těžko pocházet odsud.“ Poslechněte si celou recenzi!

Přehrát

00:00 / 00:00

Recenze alba Light Of A Vaster Dark od Faun Fables II.

Radio Wave Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme