Elbow: Úspěšný úskok do včerejších mizérií

Dlouhou dobu se pětice Elbow krčila ve stínu úspěšnějších kolegů jako Coldplay, Travis nebo Radiohead. S minulou, tři roky starou deskou rázně zabušili na vrata mainstreamové mistrovské ligy a po třech letech čekání je zajímavé, zda nově vybudovanou pozici dokážou obhájit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elbow | Foto: Fiction Records

Úspěch, i dlouhou dobu „zadělávaný“, může muzikantům melancholikům přidělat pěkně hluboké vrásky na čele. Třeba takoví Elbow. Celou dobu budovali svoji kariéru na náladách, které předáka Guye Garveye aktuálně přepadaly. Trudný osud lokálně známého muzikanta se ale po úspěchu jejich poslední desky The Seldom Seen Kid změnil v procházku mnohem rozkvetlejší zahradou, což sám frontman přiznal v nejednom rozhovoru. Kam tedy dál? Doma popíjet značková vína a na pódiu usrkávat pančované čůčo? Na tuto přetvářku naštěstí Elbow nepřistoupili. Znamená to, že se melancholie vytratila s nástupem tučných let?

Už od prvních tónů nové desky Build A Rocket Boys! je jasné, že náladou zůstala pětice Elbow stále na stejném místě. Zpěvák Guy Garvey už před loňskými prázdninami prozradil, že témata nové desky se odehrávají ne v přítomném, ale minulém čase. Když nemůžeme smutnit nad současností, vzpomeneme na to, jak nám bylo dříve mizerně. Trochu vychytralé, ale budiž.
Hudebně se ale od začátku musíme připravit na luxusní jízdu. Úvodní osmiminutová The Birds je mnohovrstevnatým úvodem do tématu, jak má být. Postupně mohutní – jak tok řeky po vydatném dešti – a jasně ukazuje sílu kapely v komorním i megalomansky poprockovém duchu. Jednou připomene Coldplay, podruhé Efterklang, potřetí introvertnější Eels.

Elbow - Build A Rocket Boys! | Foto: Fiction Records

Novinkové album Elbow je barevná skládanka spojená nenápadnou silou jednotlivých kompozic, sesterských, ale ne jednovaječných. Každá je totiž ozvláštněna jiným způsobem, smyčci (High Ideals), pěveckým sborem (With Love), rockovým drajvem (Neat Little Rows) nebo naopak takřka folkovou úsporností (The Night Will Always Win). Čím ale pátá řadovka opravdu vyčnívá nad předchozími alby, je aranžérské mistrovství, které posvěcuje jak jednotlivé kousky jedenáctidílné skládanky, tak především Build A Rocket Boys! jako celek.

Jak už někdo přede mnou výstižně napsal, tahle deska není o hitech, ale o podmanivých spojitých padesáti minutách, jak stvořených pro večerní poslech. I přes tento „hendikep“ se nové album Elbow dočkalo nejlepších prodejních umístění za celou, více než dekádu trvající kariéru. A nutno podotknout, po právu. Nechci používat otřepané fráze o zrání vína, přesto léty nastřádané zkušenosti kvinteta se promítly do nové desky pouze v pozitivním slova smyslu. Už teď mám jednoho kandidáta na desku letošního roku. A není to uspěchané rozhodnutí.

Elbow | Foto: Fiction Records

Pavel Zelinka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme